podaril naozaj husársky kúsok, ktorý je na Slovensku unikátom. Vďaka spoločnému postupu od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MvaRR) a Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) získali výhodný úver viac ako 130 miliónov korún na výstavbu nájomných bytov a technickej infraštruktúry. Za účasti zástupcov MvaRR a ŠFRB, koordinátora projektu a dodávateľských firiem v stredu osem starostov en bloc slávnostne podpísalo zmluvy o pridelení financií.
Vzhľadom k tomu, že od 1. augusta bola pre podporné programy, dotované ministerstvom, schválená nová smernica, ktorá značne sprísňuje kritériá na získanie dotácie, si môže táto osmička obcí naozaj gratulovať. Ich žiadosti totiž rezort zaevidoval ešte koncom mája a dal im zelenú. "Je to logické, na rozdiel od mnohých iných žiadostí boli tieto pripravené veľmi kvalitne a k ich technickej a formálnej stránke neboli takmer žiadne výhrady. Je evidentné, že ich tvorili ľudia, znalí problematiky. Naviac, na Slovensku nie je zvykom, aby obce v snahe získať podporné prostriedky postupovali en bloc, skôr naopak. Trebišovský okres bol v tomto smere prvým a spoločný koordinovaný postup priniesol svoje ovocie," uviedol pre náš denník zástupca MvaRR Ing. Jozef Šovčík.
Podľa slov vedúceho odboru dopravy a iných odvetvových vzťahov trebišovského OÚ Ing. Pála Bártu vďaka pomoci štátu v Príbeníku, Veľkých Trakanoch, Dobrej, Svätej Márii, Lelese, Somotore, Bieli a Kuzmiciach pribudne spolu 107 nových bytov. Najväčšie, 24 a 21- bytové domy vyrastú v Bieli a Dobrej, najmenej v Svätej Márii a Kuzmiciach.
"Výstavba môže generovať aj vznik nových pracovných príležitostí v regióne, kde sa nezamestnanosť pohybuje okolo 50 percent a v budúcnosti alternatívne prilákať aj zahraničný kapitál," vyjadril sa Ing. Bárta. Ako dodal prednosta OÚ Ing. János Juhás, takmer ročná spoločná tvrdá práca sa naozaj oplatila a štátna správa chce aj v budúcnosti v spolupráci s obcami postupovať týmto spôsobom.
Pravdaže, podmienky sa medzičasom značne zmenili. Podľa slov zástupcu ŠFRB Ľudovíta Chropovského sa dá v budúcnosti očakávať, že zdroje vo fonde budú menšie a podmienky získania peňazí stále prísnejšie. Tento rok fond disponoval viac ako piatimi miliardami, vďaka ktorým mohol podporiť asi 900 z 1100 podaných projektov. Zvyšné vrátil na okresy a o pomoc sa môžu uchádzať znovu.
"Pri východiskách budúcoročného rozpočtu sa uvažuje, že fond dostane len asi 2,3 miliardy. Naviac, podľa novej smernice budú obce dostávať prostriedky cez bankový sektor, takže kritériá sa značne sprísnia. Doba splácania sa skráti z tridsať na dvadsať rokov a banky budú oveľa tvrdšie aj pri podmienkach poskytnutia úveru. Napriek tomu očakávame, že záujem samospráv bude pretrvávať naďalej," skonštatoval Ľ. Chropovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín