Helena Kuncová, Zemplínske osvetové stredisko, Michalovce
Zemplínska šírava Koniec druhého októbrového týždňa bol pre aktívnych divadelníkov zo štyroch okresov Zemplína príležitosťou rozšíriť si vedomosti v teórii divadla pod vedením skvelých odborníkov. Na Tvorivé divadelné dielne, ktoré pripravilo michalovské Zemplínske osvetové stredisko totiž prijal pozvanie PhDr. Ľubomír Šárik a Mgr. Marián Lacko, z ktorých jeden je predsedom a druhý členom Ústredného poradného zboru pre divadlo pri Národnom osvetovom centre v Bratislave.
Asi štyridsať účastníkov dielní z Trebišovského, Humenského, Vranovského a Michalovského okresu, ktorí prežili tri dni v chate Prešovskej univerzity na Zemplínskej šírave, malo šancu uplatniť svoje tvorivé schopnosti v pozícii režisérov alebo hercov v jednej z piatich inscenácií, ktoré boli výsledným efektom tvorivých dielní. Človek by naozaj neveril, čo všetko možno vytvoriť v optimálnych podmienkach pri spolupráci rovnako zanietených nadšencov pod profesionálnou taktovkou naslovovzatých odborníkov. Vďaka spoločnému úsiliu vzniklo päť asi tridsaťminútových inscenácií.
Prvá z nich, absurdná dráma, sa odohrala v absolútnej tme na troch podlažiach chaty a ako scenár pre jej realizáciu muselo postačiť päť slov - patrola, tma, zima, svetlo, opona. Výsledné dielo, ktoré vytvorili trebišovskí ochotníci, bolo naozajstným zážitkom. Druhým predstavením bolo divadlo poézie na motívy Válkovho Zabíjania králikov, ktorým sa prezentoval kolektív učiteliek z okresu Humenné a za svoj výkon zožal najväčší potlesk ostatných divadelníkov. Stredovekých Sachsových Potulných scholárov veľmi pôvabne spracovali študenti Gymnázia Pavla Horova. Výdatne im pomohol Mgr. Marián Lacko, ktorý sa v inscenácii tentoraz predstavil ako gitarista a spevák. Jedinečne si so svojím zadaním poradili Vranovčania, ktorí mali spracovať rozprávku Valibuk atypicky. Bábke režisérovi Valibukovi nepomohol fax, mobil, CD, rádio ani gramofón, keď neprichádzala myšlienka, ale napokon svoje zadanie tiež zvládli na výbornú.
Poslednú inscenáciu Boginky a hrbatá Málka zadali organizátori kolektívu, pozostávajúcemu najmä z Michalovčanov. Túto literárnu predlohu zo Zamagurských rozprávok bolo potrebné zdramatizovať s humorným režijným poňatím a príslušnou nadsázkou. V predstavení výborne vynikla postava macochy v podaní Mgr. Márie Kasičovej zo Sobraniec, ktorá v tomto školskom roku začína pôsobiť ako prvý pedagóg v novootvorenom literárno-dramatickom odbore sobranskej ZUŠ. Je isté, že tri dni, plné práce, zanechali v srdciach všetkých účastníkov nezabudnuteľné zážitky a presvedčenie, že kreativita a fantázia, ak sú správne nasmerované, dokážu neuveriteľné veci. Zostáva veriť, že vzácne teoretické i praktické znalosti, ktoré si divadelníci zo Zemplínskej šíravy odniesli, dokážu odovzdať aj svojim kolegom, ktorí možnosť rozšíriť si svoj obzor nedostali.
Autor: Ing. Ján Vaľočík, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín