V Snine zatiaľ nepodpísali ani jeden preberací protokol
Snina - Päť základných škôl, osem materských, jedna základná umelecká škola a Centrum voľného času, taká je bilancia školských zariadení, ktoré v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rámci prechodu kompetencií získala samospráva mesta Sniny od štátu. Do štvrtka minulého týždňa však nepodpísala ani jeden preberací protokol.
„Mali sme veľa výhrad súvisiacich s finančným vysporiadaním i majetkovo-právnym. Na veľkú časť objektov neboli listy vlastníctva, problém bol aj s financovaním obslužných činností. Napríklad ak doteraz účtovné veci mal na starosti určitý počet účtovníčok chceme, aby minimálne taký istý počet ich prešiel k nám aj s príslušnými kompetenciami," vysvetľuje príčiny doterajšieho postupu samosprávy primátor mesta Ján Miľovčík.
Podľa neho na magistráte sa rozhodli, že problém dotiahnú do konca tak, aby nové mestské zastupiteľstvo i nový primátor sa k nemu už nemuseli vracať. Sninčania sa dohodli na spoločnom postupe aj so starostami okolitých obcí, tvrdia, že chcú zabrániť tomu, aby v budúcnosti z rozpočtu mesta a obcí nemuseli vyčleniť pre školstvo viac peňazí len preto, že pri preberaní kompetencií neboli dosť dôslední. Podľa primátora, veci však postúpili už tak ďaleko, že protokoly pravdepodobne podpíšu v týchto dňoch.
Hoci samospráva v Snine, rovnako ako v iných mestách a obciach na štátom prisľúbené vyrovnanie minulých dlhov škôl stále iba čaká, o niečo optimistickejšia je situácia v mzdovej oblasti na druhý polrok. „Práve sme dostali 18 miliónov na mzdy v druhom polroku. Požiadal som riaditeľov škôl, aby napočítali, či táto suma zodpovedá realite. Máme totiž takú skúsenosť, že z ministerstva školstva omylom poukázali peniaze namiesto do Základnej cirkevnej školy v Snine do podobnej v Starej Ľubovni. Chceme preto hneď v začiatkoch vychytať čo najviac možných problémov," uzatvára primátor.