zdravotného ústavu aj na Združenú strednú školu hotelových služieb a obchodu, ktorá pred necelými troma rokmi zažila veľké zemetrasenie vo vedení. Pri svojej kontrole zistil porušenie rozpočtovej disciplíny v sume takmer 480-tisíc korún a nedostatky v oblasti účtovníctva a miezd.
Podľa slov jej súčasného riaditeľa Ing. Miroslava Sivého ich táto návšteva vôbec neprekvapila. "Školu som pred troma rokmi prebral v katastrofálnom stave. Fungovala bez akýchkoľvek pravidiel a smerníc a mnohé operácie, vedené v účtovníctve, boli netransparentné. S bývalým vedením školy sme dodnes v súdnom spore a prehmaty, ktoré napáchalo, riešime dodnes. Pokiaľ ide o NKÚ, nebolo prvou kontrolnou inštitúciou, ktorá nás navštívila," uviedol pre náš denník riaditeľ. Podľa jeho slov je veľmi zaujímavé, že počas ostatných troch rokov škola zažila päť hĺbkových kontrol, hoci predtým o ňu počas deviatich rokov nezavadil ani jediný kontrolór.
"Na druhej strane, výhrady NKÚ boli v mnohých prípadoch opodstatnené. Týkalo sa to predovšetkým účtovníctva, ktoré bolo robené veľmi netransparentne. Položky, ktoré mali byť vedené v kapitole kapitálové výdavky, boli v bežných a naopak. Nájomné zmluvy neboli vypracované podľa platných noriem a predpisov a boli aj nevýhodné. Za tento neporiadok sme museli štátu zaplatiť pokutu vo výške 200-tisíc korún," skonštatoval Ing. Sivý. Podľa jeho slov škola v súvislosti s výhradami NKÚ prijala sériu opatrení, ktoré sú toho času už v ažurite. "Nedostatky vo vedení účtovníctva sme príslušnej pracovníčke zohľadnili pri pohyblivej zložke mzdy a odobrali sme jej osobné príplatky. Keďže dosiahla dôchodkový vek, rozlúčila sa s nami a na jej mieste je už toho času nová účtovníčka s vysokoškolským vzdelaním, ktoré do ekonomickej agendy konečne vniesla poriadok," dodal riaditeľ.
Podľa informácií hovorcu NKÚ Mariána Vargu jeho pracovníci počas kontroly objavili veľmi zvláštny darovací účet, ktorý bol vedený v rozpore s rozpočtovými pravidlami pri tvorbe fondov. Príspevková organizácia totiž môže voľné finančné prostriedky kumulovať len na fonde rezerv alebo reprodukcie. "Bolo na ňom asi 100-tisíc korún, ktoré sme ihneď v súlade so zákonom previedli na rezervný fond, určený napríklad na prezentačné akcie. Okrem toho sa našli aj 2 vkladné knižky neznámeho pôvodu a účelu, na ktorých bolo spolu viac ako 12-tisíc korún a neboli evidované v účtovníctve. Posledné operácie na nich boli v roku 1998 a pohyb finančných prostriedkov na týchto účtoch preverovala aj polícia. Zatiaľ je to v štádiu vyšetrovania," povedal riaditeľ školy.
Ďalšou zdedenou pikoškou nového vedenia boli dve nepojazdné autá, za ktoré škola naďalej platila zákonné poistenie, čím nehospodárne vynaložila viac ako 30-tisíc korún. "Škodu Forman, ktorá naposledy jazdila v januári 1999 a skriňovú aviu, ktorá stála už od roku 1997, sa nám podarilo odpredať až v roku 2001," dodal Ing. Sivý. Výhrady NKÚ sa týkali aj mzdovej oblasti, v ktorej zistili, že škola vedúcemu domova mládeže zaplatila školenie za 45-tisíc korún, na ktoré nemal nárok. "Vedúci túto sumu musel uhradiť v plnej výške do pokladne školy," komentoval situáciu Ing. Sivý.
Kapitolou samou osebe sú však podľa neho pohľadávky v objeme viac ako 750-tisíc korún , vytvorené v rokoch 1991 96 tým, že vedenie školy sa nestaralo o ich vymáhanie. "Súbežne s nástupom novej účtovníčky si škola najala právnika a všetky pohľadávky sme rozanalyzovali. Asi 570-tisíc korún už nikdy neuvidíme, lebo firmy, u ktorých ich máme, už neexistujú. Z toho, čo sa ešte vymôcť dá, sa nám zatiaľ podarilo vrátiť do školy asi 70-tisíc korún. Od môjho nástupu sa žiadne ďalšie pohľadávky podobného charakteru netvorili," vyjadril sa riaditeľ školy a na záver dodal: "Som rád, že tu NKÚ bol, urobil nám totiž hĺbkový audit zadarmo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín