dôsledok transformačného procesu, ktorý prebieha už po celý tento rok v súvislosti so zrušením vojsk Civilnej ochrany podliehajúcich ministerstvu vnútra a vytváraním integrovaného záchranného systému. "V praxi to znamená, že brigáda bude plne profesionalizovaná. Od decembra tohto roku z nej natrvalo odídu vojaci základnej služby. Profesionálni príslušníci brigády prejdú do dočasnej štátnej služby, prípadne do inej verejnej služby", uviedol včera pre náš denník hovorca humenskej brigády Peter Babej. Na otázku, s akým počtom profesionálnych záchranárov bude brigáda pracovať, odmietol odpovedať, pretože systemizácia nie je zatiaľ odsúhlasená. "Presné počty budú známe až po skončení tejto etapy transformačného procesu a hlavne po schválení štátneho rozpočtu na budúci rok. V každom prípade to však bude menej ako v súčasnosti", uzavrel.
Po odčlenení od zložiek ministerstva vnútra všetci profesionálni záchranári prejdú novou základnou a neskôr špeciálnou prípravou. Ako jedna zo zložiek Hasičského a záchranného zboru SR budú naďalej zasahovať pri rozsiahlych haváriách, požiaroch, povodniach a iných živelných pohromách, pri závažných nešťastiach v priemysle, pri ekologických haváriách a podobne.
Humenská brigáda vznikla pred desiatimi rokmi z pôvodne vojenského tankového pluku a preto vo svojich začiatkoch niesla aj názov 32. vojenský záchranný pluk CO. Prvým januárom 1999 sa pluk premenil na brigádu a to 73. záchrannú. Prvý január budúceho roka
znamená pre brigádu ďalšiu veľmi zásadnú zmenu. Okrem názvu a plnej profesionalizácie práce to bude aj jej finančne menej zaujímavé ohodnotenie ako keby zostala súčasťou vojenských zložiek.
Počas svojej existencie brigáda zasahovala vyše 150 krát pri rôznych záchranných akciách. K najrozsiahlejším patrili povodne a zimné kalamity na východnom Slovensku, záchranné práce vo VSŽ či rozsiahle požiare.
Autor: /luk/
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín