prekladiskami 6,5 milióna ton tovarov, čo znamená, že po trinástich rokoch konečne dosiahnu úroveň roku 1989. Nárast objemu prekládky je viditeľný najmä v ostatných dvoch rokoch. Kým v roku 2000 to bolo iba niečo nad 4 milióny ton, vlani už 6,1 milióna a tohto roku to bude ešte viac.
"Je pravdou, že kapacita prekládkového centra je ešte vyššia. My sme ju však schopní naplniť. Cestu vidím predovšetkým vo vytvorení optimálnych podmienok pre pružnú obchodnú politiku. K ním nesporne patrí dokončenie transformácie železníc, najmä v súvislosti s delimitáciou majetku a určitými zmenami v organizačnej štruktúre," zamýšľa sa nad budúcnosťou Ing. Ján Ténai, prednosta technickej sekcie OPC.
Za brzdu považuje doterajšiu prax, že dlhodobé obchodné zmluvy sa robia stále na ústredí v Bratislave. Podľa neho všetky druhy zmlúv, to znamená dlhodobé, strednodobé aj operatívne by mala robiť príslušná Divízia nákladnej prepravy spolu s OPC. Ešte menej logickou je skutočnosť, že OPC, ktoré je dnes už súčasťou Železničnej spoločnosti, a. s., hospodári na cudzom majetku. Po transformácií Železníc SR, keď vznikla a osamostatnila sa Železničná spoločnosť, a. s., koľajnice a koľajové dráhy zostali naďalej majetkom ŽSR. Prekládka a vykládka tovarov dnes v Čiernej nad Tisou prebieha tak, že mechanizmy a pracovníci Obchodno-prekládkového centra pracujú na koľajiskách ŽSR, využívajú ich budovy, útulky, pozemky.
"Samozrejme, predpokladáme, že obe spoločnosti majú svoje vzťahy ošetrené zmluvami. Keďže tieto nákladové a príjmové položky nepoznáme, máme problém s cenovými kalkuláciami. Jednoducho nedokážeme presne vypočítať, kedy je pre nás ešte určitá cena zaujímavá. Neostáva nám nič iné, iba stále komunikovať s ústredím či tá alebo oná cenová ponuka je ešte prijateľná. Niekedy si pred klientom pripadáme trochu čudne. Hlavne to tak určite pripadá jemu. Ďalší dosah je v oblasti sociálnej. Keďže útulky pre robotníkov, sociálne zariadenia, budovy, a tak ďalej nepatria nám, ale ŽSR, nemôžeme investovať peniaze do ich rekonštrukcie, údržby. Veľmi potrebujeme už dať do poriadku útulky pre ľudí, ale problém je v tom, že ŽSR na to nemajú a my nemôžeme," uzatvára prednosta okruh problémov, ktorých riešenie považuje za veľmi dôležité.
Faktom je, že na prekládke v Čiernej nad Tisou dokázali v relatívne krátkom čase celkom slušne obnoviť strojový park, pričom inováciu mechanizmov robili s víziou budúcich potrieb. Prednosť dali univerzálnym strojom, ktoré doplnili rôznymi prídavnými zariadeniami, ako sú napríklad chápadlá, magnety a podobne. V tomto smere si Ing. J.Ténai veľmi pochvaľuje pochopenie vtedy ešte generálneho riaditeľstva ŽSR. Z 18 veľkokapacitných rýpadiel je sedem úplne nových od firmy Liebherr, čo výrazne zvyšuje výkonnosť na obvode ťažkej mechanizácie, pribudli aj nové vysokozdvižné vozíky a ďalšie mechanizmy.
Na čo sú však v OPC zvlášť hrdí, je skutočnosť, že napriek reštrikčným opatreniam dokázali vytvárať pre ľudí nové pracovné príležitostí. Žiadne veľké prepúšťanie, okrem toho na začiatku 90-tych rokov, sa v Čiernej nekonalo. "Dokázali sme veci riešiť tak, že ľudia odchádzali do predčasného dôchodku a s príslušnou kompenzáciou. Aj tohto roku platia prísne reštrikčné opatrenia, ale od nás odišlo iba 19 ľudí aj to iba do predčasného dôchodku," uzatvára Ing. J. Ténai.
V ostatných dvoch rokoch zamestnávajú v OPC už aj brigádnikov. Kým pred rokom 1990 zamestnával uzol v Čiernej nad Tisou okolo 3 000 ľudí, dnes je to asi o tisícku menej. Na samotnej prekládke pracuje z nich vyše 1 300. Ich priemerná mzda za tretí kvartál je 15 663 korún, čo je o temer 2 percentá viac ako je dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín