schopným plnej prevádzky. Znamená to, že v rámci horizontálnej a vertikálnej prekládky pojme milión ton tovaru ročne. Terminál sa nachádza v bezprostrednej blízkosti štátnej hranice medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou na rozhraní dvoch rozchodov koľají normálneho a širokého.
Dva elektrické koľajové portálové žeriavy umožňujú prekládku medzi cestnou a železničnou dopravou ako aj medzi koľajami normálneho a širokého rozchodu. Pod žeriavmi je dvojpruhová cestná komunikácia, 2 600 metrov štvorcových úložnej plochy pre kontajnery, odstavné plochy pre návesy a nadstavby. Pre horizontálnu prekládku pri koľaji normálneho rozchodu sú odstavné plochy pre 40 kamiónov.
Podľa informácie Ministerstva dopravy, pôšt a a telekomunikácií SR, Železničná spoločnosť (ŽS), a. s., ktorej TKD patrí, má k dispozícií 212 nových železničných vozňov pre kombinovanú dopravu, z nich 152 na prepravu kontajnerov a výmenných nadstavieb zakúpených z finančných prostriedkov štátneho rozpočtu. Pre sprevádzanú kombinovanú dopravu zakúpila ŽS 60 vozňov z vlastných prostriedkov. Na budúci rok ministerstvo ráta zakúpiť z prostriedkov štátneho rozpočtu košové železničné vozne za 60 miliónov korún. Suma sumarum pol miliardy investovaných do výstavby a technológií, ďalšie desiatky miliónov na železničné vozne vytvárajú všetky predpoklady na to, aby terminál po ôsmich rokoch výstavby konečne fungoval naplno. Opak je však pravdou.
"Nejestvujú žiadne technické, technologické či personálne dôvody, pre ktoré terminál nefunguje. Všetko je pripravené tak, že môže začať v tejto chvíli. Chýba mu však 'maličkosť' klienti. Ale ako ich chcete donútiť, aby prišli s tovarom sem, keď nemajú reálnu možnosť sa k nám dostať. Terminál totiž nie je napojený na medzinárodnú cestnú sieť. Medzi Maďarskom a Ukrajinou stoja kilometrové rady kamiónov. Prečo nie sú tu? Jednoducho preto, že tu nemáme cestný hraničný priechod," komentuje reálnu situáciu prednosta technickej sekcie Obchodno-prekládkového centra (OPC) v Čiernej nad Tisou Ing. Ján Ténai (na snímke). Podľa neho rozhodnutie o výstavbe štvorprúdovej komunikácie do Vyšného Nemeckého nie je dobrým riešením pre medzinárodnú tranzitnú dopravu, pretože predpokladá iba tranzit kamiónov po vlastnej osi a iba do krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Realizácia tohto nedomysleného zámeru nás môže zakrátko odstaviť od rozhodujúcich európskych dopravných tepien.
"Keby táto komunikácia viedla južným smerom, cez Dobrú, umožnila by kombinovanú tranzitnú dopravu a čo je hlavné, Slovensko by sa ňou napojilo na medzinárodnú cestnú sieť Európskej únie v smere DobráDámoc. Otvorením cestného hraničného priechodu v Čiernej nad Tisou otvorili by sme si súčasne aj ďalšiu cestu a to v smere cez Ukrajinu. Terminál v Dobrej by sa tak mohol stať veľkým európskym dopravným uzlom, kde by spolupracovali tri štáty a ktorý by slúžil nielen celej Európskej únii, ale prakticky celej Európe a veľkej časti Ázie," argumentuje Ing. J. Ténai. Obáva sa, že pokiaľ kompetentní túto elementárnu logiku vecí včas nepochopia, za 23 roky už môže byť neskoro.
"Maďari rozmýšľajú veľmi perspektívne. Údajne už odsúhlasili pokračovanie diaľnice Miškolc Dámoc. Keď na to nezareagujeme, dopravné cesty nás obídu a my zostaneme iba tri kilometre od nich. Pritom keď uvážime, že tu bude končiť schengenská hranica a čo to všetko znamená, mali by sme sa veľmi rýchle pustiť do práce. Patrí k nej aj dobudovanie terciálnej sféry v okolí terminálu, to znamená reštaurácie, sociálne zázemie, komplexná informačná služba. Colné sklady už máme, colnica funguje tiež. Teraz máme šancu stať sa dôležitým dopravným uzlom Európy," uzatvára.
Čo by to znamenalo pre ekonomiku Slovenska a pre riešenie problému nezamestnanosti v tomto regióne, netreba nikomu vysvetľovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín