bifenylov (PCB) v životnom prostredí a potravinovom reťazci, začali pracovať tímy lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov na gynekologicko-pôrodníckom, novorodeneckom a detskom oddelení michalovskej NsP Štefana Kukuru. Štúdia je súčasťou projektu, ktorý v Európe realizuje a financuje Davisova univerzita z Kalifornie, pričom jej cieľom je zistiť možný vplyv týchto perzistentných organochlórových zlúčenín na ďalší vývoj detí.
"V rámci štúdie vyšetríme 600 novorodencov, pričom vyšetrenia zopakujeme po šiestich a 16 mesiacoch. Skúmať budeme koncentráciu PCB v materskom mlieku, krvi a placente matiek. Vyšetrenia detí sú zamerané hlavne na ich neuropsychický vývoj a na kvalitu imunologického systému," charakterizuje projekt primár detského oddelenia MUDr. Atilla Rajna.
Dodáva, že účasť na tomto rozsiahlom medzinárodnom projekte má pre oddelenie aj ďalší, veľmi pozitívny rozmer. Niektoré prístroje, ktoré v rámci štúdie dostali, poslúžia im aj na vyšetrenia ostatných detských pacientov. Patrí k ním napríklad ultrazvuk na vyšetrenie thýmusu, detskej dojčenskej žľazy, ktorá má rozhodujúci význam pre imunologický systém dieťaťa. Doteraz takýto ultrazvuk mali iba v Bratislave. Ďalší unikátny prístroj umožní vyšetriť sluch dieťaťa na tretí až štvrtý deň po narodení, kým doteraz sa bežne diagnostikuje až u polročných detí.
Práca na projekte potrvá tri roky, pričom súčasne na podobnej štúdii pracujú aj zdravotníci vo Svidníku. Dôvod je jednoduchý. Okres Svidník patrí k environmentálne najmenej zaťaženým, čiže výsledky získané tam poslúžia na porovnanie zdravotného stavu vyšetrovaného súboru detí v okrese Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín