pracovníkov v záujme objektívnejšieho diferencovania "dobrých a ešte lepších lekárov". Hladinu verejnej mienky rozvírili informácie o tom, že 13. novembra (t.j. zajtra) vláda naozaj bude rokovať o novele zákona, ktorý by po schválení zrušil ohodnocovanie zdravotníkov na základe odpracovaných rokov, čím by sa ocitli v spoločnej tarifnej stupnici. V čase rokovania sú preto odhodlaní ísť protestovať pred úrad vlády.
Podľa slov riaditeľa trebišovskej nemocnice MUDr. Vladimíra Vojtuša je tento krok ministerstva potrebný v záujme stabilizácie vysoko erudovaných odborníkov v danej nemocnici. V súčasnosti platné tarify sú totiž veľmi obmedzujúce. "Všetci lekári majú rovnakú hrubú mzdu bez toho, aby sa zohľadňoval ich reálny výkon. Žiaľ, ani pri mobilnej zložke mzdy, jedinom motivačnom prvku, ktorý mám ako riaditeľ v ruke, si nemôžem veľmi vyskakovať. Výsledkom je, že špičkoví lekári odchádzajú do krajských nemocníc alebo ešte ďalej na západ. V tomto kontexte som plne za to, aby sa platové ohodnotenie zdravotníkov diferencovalo," uviedol pre náš denník MUDr. Vojtuš.
Ako dodal, jedným z ostatných prípadov, kedy trebišovská nemocnica kvôli zviazaným rukám prišla o erudovaného odborníka, bol odchod primára jedného z oddelení. "Plne ho chápem. Aj keď sme siahli až na dno svojich možností, ponuka trojnásobného platu v krajskej nemocnici sa nedala odmietnuť," skonštatoval riaditeľ trebišovskej NsP.
Podobný názor deklaruje aj riaditeľ humenskej nemocnice MUDr. Ján Gajdoš. "Aj v našej nemocnici sú lekári, ktorí si evidentne zaslúžia vyššiu mzdu a naopak. Pri súčasnej legislatíve však ich diferenciácia nie je možná. V prípade zavedenia nového spôsobu odmeňovania však musia existovať presné pravidlá kedy, za čo a koľko má lekár dostať. V opačnom prípade môže vzniknúť priestor pre subjektívne posudzovanie jeho výkonu, čo by bol veľmi nebezpečný precedens. Lekár musí byť ohodnotený výhradne na základe odborných kvalít," vyjadril sa MUDr. Gajdoš. Ako dodal, lekári, ktorí by po schválení novely boli konečne adekvátne zaplatení, pred úrad vlády určite neprídu. "Pôjdu tam len tí, ktorí by ňou stratili," skonštatoval riaditeľ humenskej NsP.
Odborári však majú na vec trochu iný názor a deklarujú, že novelou zákona by sa niektorí zdravotníci dostali pod hranicu minimálnej mzdy a ich celkový mzdový prepad by predstavoval asi 25 percent. "Aj my sme rozhodnutí pripojiť sa k stredajšiemu protestu. Vzhľadom na rýchly vývoj situácie však nedokážem odhadnúť, koľko nás pôjde, lebo na túto akciu si musíme čerpať dovolenku," povedal predseda odborového zväzu michalovskej NsP MUDr. Karol Lysina.
Podľa jeho slov by niektorí tunajší lekári po schválení novely prišli mesačne o 6-tisíc korún. Naviac, odborári vidia v podobných krokoch vlády len snahu ušetriť v štátnom rozpočte. "Hovorí sa o 15-percentnom navýšení pohyblivej zložky, ale nikto nepovie, či sú na to peniaze. V súčasnosti sme totiž platovo ohodnotení podľa vykázaných bodov, za ktoré nemocnici zaplatia zdravotné poisťovne. A tie, ako je známe, uhrádzajú len okolo 80 percent skutočne vykázaných výkonov, lebo ich najväčším neplatičom je štát," uzavrel MUDr. Lysina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín