Výsledok tendra zamrzol v delegácii Európskej komisie
Slovenské Nové mesto - Združenie tokajských obcí, ktoré sa pred dvoma rokmi pustilo do projektu odkanalizovania tokajských obcí, podľa včerajšieho
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vyjadrenia predsedu združenia Michala Michalčíka zostalo stáť na mŕtvom bode.
"Do projektu, ktorí realizujú aj naši kolegovia na opačnej strane hranice, sme sa pustili ešte v roku 2000. Už v máji roku 2001 sme mali hotovú potrebnú dokumentáciu. Žiaľ, od tohto termínu len čakáme, kedy dostaneme európske peniaze. Hoci je koniec roka 2002, zatiaľ sme sa nedočkali," uviedol pre náš denník Michal Michalčík. Ako dodal, v združení je síce desať obcí, ale do spomínaného projektu, ktorý rátal s vybudovaním čistiarne odpadových vôd a kanalizácie, je zatiaľ zahrnutých len päť - Slovenské Nové mesto, Borša, Čerhov, Veľká a Malá Tŕňa.
"Pri CBC Phare projektoch sa vyžaduje 25-percentná participácia žiadateľov a túto podmienku sme splnili. Sami sme totiž vybudovali "čovku"," dodal predseda združenia. Už pri stavebnej časti do nej združenie investovalo 9,5 milióna korún a ďalších desať počas dvoch uplynulých rokov. Žiaľ, i keď je hotová, bez vybudovanej kanalizácie je združeniu nanič. Ďalších 18,3 milióna korún, ktoré predstavujú zvyšok podielu tokajských obcí, je podľa M. Michalčíka pripravených na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. "Chýbajú už len európske peniaze v objeme 1,55 milióna Eur, ktoré máme schválené dva roky. Je zvláštne, že Centrálna finančná a kontraktačná jednotka(CFCU) anulovala prvý, júnový tender na dodávateľa stavby. Podľa našich informácií druhý prebehol v auguste, ale hoci vieme jeho výsledok, zatiaľ sme žiadnu zmluvu nepodpisovali. Máme obavy, že s tým zdržiavaním to nie je v poriadku. Prvý tender totiž vyhrala istá košická firma a druhý prievidzská. Nejde o konflikt záujmov, ak jeden z členov výberovej komisie pochádza z tohto istého mesta?" vyjadril sa M. Michalčík.
Po tom, kde sa túlajú európske peniaze pre Tokaj a čo je s augustovým tendrom na dodávateľa, sme pátrali na CFCU (Centrálna finančná a kontraktačná jednotka). Podľa slov projektového manažéra CFCU Borisa Bujalku, nie sú dôvody na paniku. "Ide o procedurálne zdržanie, s ktorým nemôžeme nič robiť. Schvaľovací zápis z augustového tendra, je totiž od polovice septembra v rukách delegácie Európskej komisie, ktorá má rozhodnúť, či všetko prebehlo v poriadku. Väčšinou to trvá dva až tri týždne, ale občas aj dlhšie. Kým nepadne definitívne stanovisko, nemôžeme robiť nič, ani zverejniť meno víťaza. V každom prípade sa celý kruh uzavrie do konca roka, dokedy musí byť podpísaná zmluva s dodávateľom," vyjadril sa na margo projektu tokajských obcí Boris Bujalka.
Ako dodal, opakovanie tendra vraj súviselo s výhradami delegácie EK k prvému, bližšie to však odmietol komentovať. "Isteže, v súvislosti s čerpaním prostriedkov z EÚ, vždy vznikajú podozrenia z korupcie a klientelizmu. Ale keby prijímatelia tejto pomoci vedeli, koľkými procedurálnymi kontrolami každý projekt prejde, pochopili by, že je to takmer nemožné," uzavrel B. Bujalka.