svete venovanou tomuto kráľovi pop-artu. Jej autorom je akademický sochár, prof. Juraj Bartusz, ktorý o svojom vzťahu k A. Warholovi hovorí:" Už dlhé desaťročia vnímam tohto zakladateľa pop-artu ako supernovu na výtvarnom nebi. Svojou geniálnou kreativitou nevtlačil len pečať výtvarnému umeniu ale aj iným žánrom. V 70-tych rokoch som mal možnosť vidieť v Paríži jeho minimalistické filmy a spätne si uvedomujem, ako veľmi nimi zasiahol vývin experimentálneho filmu a video performance".
Plastika z liateho bronzu znázorňuje A. Warhola s dáždnikom, v jeho typickej póze, mierne uvoľnenej a súčasne aj mierne napätej, pretože človek skrytý za sklom okuliarov a pod imaginárnou ochranou dáždnika veľmi pozorne, hoci s istou dávkou smútku, sleduje panoptikum sveta, ktorý beží okolo. Postava kráľa pop-artu meria aj s dáždnikom 230 cm. "Po Jakabyho soche v Košiciach, je to moja druhá socha, ktorá nie je pomníkom", pokračuje prof. J. Bartusz a prezrádza, že na plastike pracoval štyri mesiace.
"Socha A. Warhola je prvou na svete venovanou Andymu práve tak, ako Múzeum moderného umenia A. Warhola bolo prvou inštitúciou, ktorá niesla meno tohto génia. A to nie je málo, pretože vďaka ním o Medzilaborciach vedia nielen doma, ale v celom svete. Za 10 rokov existencie múzeum pritiahlo do mesta viac ako 150-tisíc návštevníkov, vďaka nemu sme sa objavili na titulných stránkach prestížnych svetových médií", hodnotí vzťah múzea a mesta primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňak. Oceňuje pritom nielen prácu autora plastiky, ale aj jej ideového tvorcu, kustóda MMUAW Dr. Michala Bycku, sponzorov a všetkých, ktorí sa pričinili o to, že dobrá myšlienka sa stala realitou.
Múzeum A. Warhola vzniklo pred jedenástimi rokmi predovšetkým vďaka dvom ľuďom. Bratovi Andy Warhola Johnovi, ktorý v Nadácii A.Warhola v New Yorku presadil, aby sa diela jeho brata dostali do rodiska ich predkov a krajanov. Druhým mužom je terajší kustód múzea Dr. Michal Bycko, ktorý vo svojom niekoľkoročnom úsilí nepoľavil až kým nedosiahol cieľ. Warhol sa tak síce po strastiplnej ceste ale predsa vrátil domov. O jeho väzbe, možno iba podvedomej, na tento región svedčia aj niektoré témy jeho diel, ktoré sú vystavené vo veľkej sále múzea. Sú to napríklad obrazy kvetov, Absolútnej vodky, serigrafia Hlavy kravy, ale aj napríklad dve grafiky komunistických symbolov či Červený Lenin.
Zajtra Andy, čiže Andrijko Varchola, ako ho rád a nie náhodou nazýva Dr. Bycko, vystúpi z uzavretých siení a postaví sa na priedomie. Možno ho to panoptikum, ktoré začne sledovať vôbec neprekvapí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín