univerzitou v Nitre už tretí odborný seminár, nazvaný Tokajské vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku. Uskutočnil sa včera v priestoroch SOU poľnohospodárskeho vo Viničkách, ktoré oslavuje polstoročnicu svojej existencie.
Podľa jedného z odborných garantov seminára PhDr. Juraja Žadanského z trebišovského VM je hlavným cieľom podujatia zvýšenie povedomia a záujmu obyvateľov o ochranu a cieľavedomé využívanie prírodného bohatstva a kultúrneho dedičstva tokajského vinohradníctva a vinárstva. "Prvý seminár sme pripravili ešte v roku 1996 a druhý vlani. Odteraz už mienime semináre organizovať každý rok," uviedol pre náš denník Dr. Žadanský. Ako dodal, pozvanie naň prijalo asi 80 účastníkov najmä z odborných kruhov, ale nechýbali tu ani zástupcovia tokajských samospráv. Nechýbali ani hostia z Maďarska.
V súvislosti s bojom Slovenska o zápis Tokajskej vinohradníckej oblasti do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a o priznanie značky, všetkých mimoriadne zaujala prednáška o tokajskom víne v Taliansku a Francúzsku. V roku 1993 totiž Maďarsko uzavrelo separátnu zmluvu s krajinami EÚ o výhradnom vývoze svojich tokajských vín do štátov EÚ a vtedy Francúzi aj Taliani požiadali Maďarsko, aby uznalo aj ich vína, vyrábané pod značkou Tokay. "Maďarsko im priznalo jej používanie, ale len do roku 2007. Obe krajiny sa však po siedmich rokoch k problému vrátili. Argumentujú katastrálnou mapou z roku 1811 a ediktom Márie Terézie, ktoré nedávno našli v rakúskych archívoch. Máme však informácie, že o výrobu "tokaja" majú záujem aj kdesi v Zakaukazsku. Nuž, táto značka všetkým evidentne učarila a každý má ambície vyrábať tokajské víno," uzavrel Dr. Žadanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín