návšteve, ktorú prednosta michalovského OÚ Vladimír Jakub absolvoval minulý týždeň, Poliaci neskrývali svoje obavy z toho, ako bude dobre rozbehnutá spolupráca ďalej fungovať.
"Zo všetkých zmlúv, podpísaných s okolitými partnermi bola spolupráca s Jaroslawou najplodnejšia. Za necelé tri roky sme spolu absolvovali päť spoločných výstav cestovného ruchu tri v zahraničí a dve doma a jednu priamo v Jaroslawi. Gro zahraničných turistov, ktorí navštevujú Zemplínsku šíravu, pochádza práve z tejto časti Poľska," uviedol pre náš denník prednosta OÚ. Ako dodal, v uplynulých mesiacoch najčastejšie diskutovali o reforme verejnej správy s Poliakmi. Naši severní susedia ju už totiž majú za sebou. Ako dodal, tamojší predstavitelia Michalovčanov pozvali najmä kvôli tomu, že chceli vedieť, čo bude s ďalšou spoluprácou. V súvislosti s definitívnym zrušením okresných úradov na Slovensku by totiž stratili adekvátneho partnera. S vyšším územným celkom spolupracovať nechcú, lebo ten už má zmluvy s Rzesowom.
"Predbežne sme sa dohodli na tom, že na úrovni okresu bude mať túto záležitosť na starosti vedúci finančného odboru a vedúci bývalého odboru regionálneho rozvoja, dnes už len iných odvetvových vzťahov," skonštatoval prednosta. Podľa jeho slov sú Poliaci zmätení aj preto, lebo na spoluprácu so zahraničnými partnermi dostávajú peniaze z Európskej únie aj zo štátneho rozpočtu. Žiaľ, Slovensko sa borí práve s opačným problémom. "Reprofond, ktorý ako prednosta mám k dispozícii, nemôžem použiť ani len na nákup kvetov. Keď niekam cestujeme, sme odkázaní iba na pomoc sponzorov. Naproti tomu Poliaci majú hlavu v smútku, kde okrem európskych financií využijú 5-tisíc zlotých(asi 50-tisíc korún), ktoré majú na dva mesiace na zahraničnú spoluprácu zo štátneho rozpočtu," skonštatoval V. Jakub.
Podľa jeho slov Poliaci zrealizovali reformu trochu inak ako my. Okresy nezrušili, len znížili ich počet zo 49 na 36. "Všetci sa tam chytajú za hlavu, že u nás popri krajských a okresných úradoch fungujú aj vyššie územné celky a tiež si myslia, že jeden článok z toho musí zaniknúť. Najprirodzenejším systémom by boli prirodzené kraje, čosi ako pôvodná "dvanástková" verzia reformy," vysvetlil prednosta. Zaujímavé je, že na rozdiel od Slovenska, tu na okresoch zostal regionálny rozvoj, stredné školstvo, sociálna sféra či doprava. Počet zamestnancov sa znížil a dnes štátnu správu v okrese zabezpečuje len stovka ľudí. Plat prednostu je tam asi 1000 dolárov. "Majú len jediného šoféra. Na porovnanie, u nás máme asi 190 zamestnancov. Nedávno si Poliaci volili 25-člennú radu okresu a táto koncom minulého týždňa volila prednostu, ktorý vôbec nemusí byť jedným z poslancov, ale môže byť aj zvonku. O tento post sa v čase našej návštevy uchádzali dvaja z tej istej strany. Každý zo spomínanej rady zarába 600 zlotých(6-tisíc korún) mesačne. Nuž, reforma u nich dopadla trochu inak, ako to zatiaľ vyzerá u nás," uzavrel V. Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín