kinosály kultúrneho domu. Pre obdivovateľov duchovnej piesne ho pripravila Ústredná rada Zväzu Rusínov na Slovensku v spolupráci so sninským magistrátom a tunajším mestským kultúrnym strediskom.
Okrem zástupcov duchovných cirkví, gréckokatolíckych aj pravoslávnych farností regiónu, ukrajinsky píšucich autorov, žijúcich na Slovensku a poslancov Prešovského samosprávneho kraja prijal pozvanie na podujatie ukrajinský konzul v Prešove Jaroslav Asman. "Naším cieľom je, aby duchovná pieseň aj slovo nachádzali živnú pôdu medzi širokou verejnosťou aj napriek tomu, že na kultúru dnes niet dostatok peňazí. Hovorí sa totiž, že národ, ktorý má vysokú kultúru, má rozvinutú aj ekonomiku," vyjadril sa počas svojho príhovoru, ktorý nasledoval po festivalovej zvučke, predseda Združenia Rusínov na Slovensku Ivan Laba. Ako dodal primátor mesta Štefan Miľovčík, na festival každoročne prichádza nielen z titulu svojej funkcie, ale ja kvôli tomu, že podobne ako ostatným divákom, je mu duchovná pieseň blízka, lebo prináša pokoj.
Prológom dňa však boli dopoludňajšie vystúpenia ôsmich zborov v chrámoch okolitých obcí, ktoré sa prezentovali počas svätých liturgií. Na festivale vystúpilo 11 zborov z celého východoslovenského regiónu, medzi ktorými nechýbal hosťujúci zbor Mestského domu kultúry v Stalowej Woli z Poľska. Slávnostne ho otvorila skladba Otče náš v podaní michalovského Zboru sv. Jozefa pri Kláštore redemptoristov. Celkovo odznelo okolo 50 piesní, každý účastník sa prezentoval štyrmi až piatimi. Išlo o bohoslužobné spevy východného obradu liturgie, utierne aj večerne. Festival ukončilo mohutné Mnoholestvie(Mnohaja lita), venované všetkým účinkujúcim, organizátorom aj sponzorom, vďaka ktorým bolo toto krásne podujatie možné zrealizovať.
Jozef JENČÍK, Snina
Autor: šin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín