V materskej škole v Čiernej nad Tisou chytajú dažďovú vodu do bazénu a svietia sviečkami
Čierna nad Tisou Včera, v deň našej návštevy, v Materskej škole na sídlisku Družba v Čiernej nad Tisou sa všetci tešili, pretože v troch triedach i
Katarína Lukáčová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
v ostatných častiach budovy už svietili elektrinou.
"Elektrický prúd sme mali odpojený od 28. októbra do pondelka tohto týždňa, čo je bezmála mesiac. Celé poschodie museli elektrikári odpojiť, pretože dažďová voda sa dostávala do elektrického vedenia, čo mohlo spôsobiť skrat a vážne ohroziť bezpečnosť detí i personálu. Okrem jednej triedy, kde sú 5 až 6-ročné deti, v ostatných svetlo máme, ale otázkou je dokedy. Keď začne pršať, náš problém ožije," hovorí riaditeľka MŠ Darina Tóthová.
Netají, že už jej dochádzajú sily aj fantázia, pretože na problém zatekajúcej strechy upozorňovala už vlani trebišovský okresný úrad, ale bezvýsledne. Po delimitácii školských zariadení na mesto v júli tohto roku zostal Čierny Peter v rukách samosprávy.
Problém zatekajúcej strechy na spomínanej materskej škole nie je nový. Kvôli nemu pred piatimi rokmi strechu rekonštruovali. Bez problémov vydržala iba štyri roky. Už vlani začalo do budovy zatekať. Najprv iba sem-tam, postupne viac a viac. Upozornenia a urgencie riaditeľky škôlky na okresnom úrade zostali síce bez odozvy, ale dažďová voda sa činila o to viac.
Včera sme sa na vlastné oči presvedčili, že list, ktorým sa na našu redakciu obrátili o pomoc bezradní rodičia detí, plne vystihuje skutočnosť. V celej budove už niet miestnosti, vrátane chodieb, kde by nezatekalo. Okrem hrncov úlohu "zberača" dažďovej vody plní aj detský bazén, umiestnený v jednej z tried. Celý jeden mesiac sa deti hrali, kreslili, jedli a učili sa pri sviečkach.
"Podpísali sme delimitačný protokol, ale s dodatkom, v ktorom požadujeme finančné vykrytie tejto havarijnej situácie. Mesto Čierna nad Tisou nemá mimorozpočtové zdroje, ktorými by mohlo problém riešiť. A nemá ich ani v rozpočte na budúci rok. Uchádzame sa o ne z prostriedkov ministerstva školstva a na budúci týždeň sa chystáme aj na úrad podpredsedu vlády pre národnostné menšiny," komentuje situáciu primátorka Čiernej nad Tisou Klára Némethová.
Inde jej už ani neprichodí, pretože na opakované žiadosti o navýšenie finančných prostriedkov jej z Krajského úradu v Košiciach odpísali, že dňom 1. 7. 2002 zriaďovateľská pôsobnosť pre materské a základné školy prešla zo štátnej správy na obce a mestá a teda krajský úrad už nemá kompetencie ani možnosti riešiť havárie v školách.
Mesto už situáciu podrobne zmapovalo, našlo výhodné riešenie, potrebuje však naň 663-tisíc korún. Lenže ďalších 928-tisíc korún si žiada riešenie navlas podobného problému, ktorým je zatekajúca strecha na Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským na Zimnej ulici. Núka sa otázka, či mesto predsa len neurobilo chybu, keď podpísalo delimitačné protokoly na obe školské zariadenia.