Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Vojaci sa dali na ochranu prírody a krajiny, lesoochranári o ich dobrom úmysle pochybujú

Humenné/Michalovce Bezmála 14 miliónov korún investoval štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR do výstavby rezervácií diviačej a jelenej zveri v

poľovnom revíri svojho odštepného závodu v Kamenici nad Cirochou. Rezervácia diviačej zveri, nazvaná JOVSA, zaberá 168,37 hektára a nachádza sa nad obcou rovnakého mena v okrese Michalovce. Rezervácia jelenej zveri pod názvom Kamienka sa rozprestiera na ploche 908,22 v katastrálnom území Valaškovce v okrese Humenné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rozhodnutí Ministerstva pôdohospodárstva SR o zriadení oboch rezervácií sa uvádza, že realizáciou projektu sa vytvoria podmienky na intenzívnu kontrolu zdravotného stavu diviačej zveri, na zníženie škôd spôsobených touto zverou na poľnohospodárskych plodinách a v neposlednom rade na zabezpečenie rentability chovu a lovu tejto zveri. V prípade karpatského jeleňa ide podľa MP SR a KÚ v Prešove o vytvorenie rezervácie pre zachovanie jeleňa karpatského vo Vihorlate a vytvorenie vhodných podmienok na selekciu a zachovanie genofondu pôvodnej jelenej zveri.

SkryťVypnúť reklamu

Obe zvernice sú dnes už vlastne hotové, vrátane oplotenia.

Proti ich zriadeniu však mali a majú vážne výhrady lesoochranári zo zoskupenia VLK Východné Karpaty. "Jeleň nie je iba o parohoch a pečienke a obora nie je prirodzeným prostredím pre zver. Naopak, prináša pre v nej chovanú zver ale aj celý ekosystém lesa množstvo nových, nechcených problémov. Napríklad nedochádza tam k prirodzenému selektívnemu výberu, pretože v obore nežijú predátori. Selektívny odstrel sa nikdy nemôže vyrovnať prirodzenému výberu, pretože človek je schopný vnímať iba tie zmeny na zvierati, ktoré sú už zjavné. Okrem toho, počty zvierat chovaných vo zverniciach sú zvyčajne vyššie a nezodpovedajú počtom, ktoré na rovnakej ploche sa nachádzajú v prirodzenom prostredí. To všetko skôr či neskôr vedie nie ku skvalitneniu ale k degradácii chovu," argumentuje Rastislav Mičaník, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lesoochranárov vytváranie rezervácií zveri má opodstatnenie tam, kde určitému druhu hrozí úplné vyhynutie. V takom prípade sa však neráta s odstrelom zveri, čo nie je ani zďaleka prípad oboch rezervácií.

Keď sme sa kompetentných na Ministerstve obrany SR opýtali, aké miesto medzi prioritami Armády SR zaberá starostlivosť o zachovanie genofondu karpatského jeleňa či diviačej zveri a ako vyzerá návratnosť investovaných prostriedkov do tohto projektu, mjr. Perla Hermanová, vedúca pracovnej skupiny na MO SR, nám napísala: "Návratnosť vynaložených finančných nákladov na realizáciu uvedených projektov, ako aj ďalšia ziskovosť bude zabezpečená predajom vysokoúžitkovej zveri, poskytovaním služieb formou poplatkového lovu zveri a následným predajom ulovenej zveri." Ďalej pokračuje "..poskytovanie služieb, poplatkový lov, pobyt tuzemských a zahraničných hostí má kladný vplyv na poplatkové využitie už existujúcich ubytovacích a stravovacích zariadení odštepného závodu Vojenských lesov a majetkov, čo sa následne prejaví podporou rozvoja zaostalého regiónu Zemplína (vytváranie nových pracovných miest, rozvoj agroturistiky)".

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj zaujímavý pohľad na riešenie problémov rozvoja "zaostalého regiónu Zemplína". Ani jedno slovo však o tom, ako budú vojaci vo svojom poľovnom revíri, v uzavretej obore nie loviť, ale starať sa o "záchranu pôvodnej populácie kvalitného genofondu východokarpatského jeleňa", ako to stojí v rozhodnutí ministerstva pôdohospodárstva.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 768
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 659
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 873
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 195
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu