pobytu v centre Zemplína poskytol exkluzívne nášmu denníku rozhovor.
Premiér Dzurinda krátko po Pražskom summite NATO vyhlásil, že Slovensko podporí USA kedykoľvek, kdekoľvek a za každých okolností. Mnohých ľudí týmto výrokom vystrašil. Naozaj podporíme Američanov za každých okolností?
- Tento výrok zaznel bezprostredne po summite v Prahe a my sme veľmi pozitívne hodnotili fakt, že Slovensko dostalo pozvánku do aliancie. Vyjadrenie premiéra možno bolo veľmi kategorické, ale treba ho brať ako zdôraznenie toho, že chceme v budúcnosti byť lojálnym partnerom a že si budeme plniť svoje povinnosti ako člena aliancie tak, ako to bude vyplývať zo záväzkov, ktoré si na seba zoberieme. No a keď vzniknú nejaké okolnosti, tak sa vždy posudzujú všetkými členmi aliancie a rozhodnutie sa prijíma na základe konsenzu. Nepripisoval by som preto tomuto výroku až taký dramatický význam.
Nakoľko je reálne, že do vojenských konfliktov zasiahnu aj naši vojaci?
- Keď budeme členom aliancie, tak sa budeme podieľať na všetkých operáciách, v rámci aliancie. Platí princíp všetci za jedného, jeden za všetkých, teoreticky preto treba rátať s tým, že naši chlapci budú takisto nasadení. V NATO budeme mať rovnaké povinnosti a práva, ako všetci ostatní. To si treba uvedomiť a na rovinu povedať.
Prezident Schuster komentoval problémy s pozvaním ukrajinského prezidenta Kučmu na pražský summit tak, že nemožno zatracovať politika, ktorý bol a je našim spojencom. Čo si o tom myslíte?
- Ukrajina je náš sused, je to veľká krajina a potenciálne veľmi významný hráč na politickej scéne. Navyše je to náš sused, s ktorým chceme mať čo najlepšie vzťahy a je rozumné nehádať sa s ním. Leonid Kučma je v demokratických voľbách právoplatne zvolený prezident Ukrajiny a jeho legálny štatút ako hlavy štátu spochybňovať nemožno. V súvislosti s jeho osobou sú vyslovované rôzne podozrenia, že sa dopustil vecí, o ktorých nemožno povedať, že sú demokratické. Sú to zatiaľ podozrenia, ktoré sa nepodarilo dokázať. Aj za tejto situácie treba s Ukrajinou udržiavať dialóg a snažiť sa posilňovať proreformné a proeurópske skupiny, ktoré by mohli zabezpečiť rýchlejší pochod Ukrajiny do Európy.
Verejnú mienku v regióne v poslednom období rozvírili podivné praktiky viacerých lokálnych politikov v Kráľovskom Chlmci, ktorí namiesto slovenských štátnych symbolov pri oficiálnych príležitostiach používajú maďarské. Ba čo viac, oficiálni predstavitelia komunikujú na verejnosti prevažne v maďarčine. Je to podľa vás normálne?
- Nie, nie je to v poriadku. Bude treba, aby príslušné regionálne orgány dali tieto veci do poriadku. Priznám sa, že takéto informácie počujem po prvý raz, no príslušné inštitúcie by do toho mali zasiahnuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín