prvé miesto v súťaži Lesoochranársky čin roka 2001.
Správna rada Nadácie Zelená nádej jeho činy vybrala spomedzi veľkého množstva nominovaných lesoochranárskych skutkov z celého Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska a podčiarkla tak celoživotné mimoriadne úsilie tohto neúnavného človeka o ochranu prírody v najvýchodnejšej časti republiky.
Vďaka vedeckým výskumom, ktoré vytrvalo organizoval, CHKO Východné Karpaty sa stala jednou z najlepšie preskúmaných oblastí Slovenska. Dostala sa do povedomia medzinárodnej ochranárskej verejnosti, čoho výsledkom bolo zase vyhlásenie Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty v roku 1992. O päť rokov neskôr jeho snaha o dosiahnutie vyššej ochrany tohto územia bola odmenená vznikom Národného parku Poloniny.
" Inžinier Terray je mimoriadne vzácny človek. Les a príroda vôbec zaberajú prvé miesto nielen v jeho srdci, ale nazdávam sa, že aj v hierarchii hodnôt. Dodnes im venuje všetok svoj čas, vedomosti i schopnosti. A tie sú úžasné. Rovnako ako jeho vitalita. Má 67 rokov, ale keď kráča do Stužice alebo na Kremenec aj my mladí máme čo robiť, aby sme mu stačili", hovorí náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty Rastislav Mičaník.
"Je chorý, keď nejde do lesa. Keď mu oznámili, že získal toto ocenenie a že si má poň ísť do Prešova, vykoľajilo ho to. Určite, že sa potešil, ale on sa veľmi nerád predvádza a tak šomral, že radšej by išiel do lesa. Keď ta nejde dva či tri dni už sa krúti, už na ňom vidím, že doma dlho nevydrží", prezrádza na manžela pani Terrayová. Už teraz vie, že hoci od nového roka manžel už nebude ako dôchodca vypomáhať CHKO Východné Karpaty, doma ho neudrží. Bodaj by aj. Veď pre ochranu prírody v tejto časti Slovenska treba urobiť ešte veľa práce.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín