zníženie tarifných platov lekárov a stredného zdravotníckeho personálu vylieči chorý systém?
"Nie, to si nemyslím a nemyslím si ani to, že tento problém je základným problémom reformy. Tá je však nevyhnutná. Osobne ju však vnímam ako proces evolučný a nie revolučný. V súčasnej etape je však veľa vízií, ale v rukách stále nemáme nič konkrétne. Aj doterajšie agresívne reakcie zdravotníkov pramenia vlastne z toho, že nič nie je jasné, nie sú stanovené objektívne a reálne pravidlá hry. A keď už sme pri tom odmeňovaní. Doterajší systém je nelogický a zlý. Mal by sa zmeniť. Budem hovoriť o tej jeho časti, ktorá sa týka nás, poisťovní. Napríklad kapitačné platby. Dostávajú ich lekári prvého kontaktu, ale špecialisti už nie, ani nemocnice. Pritom keď je zle, ambulantný lekár pošle pacienta k špecialistovi alebo do nemocnice. Tá ho nemôže odmietnuť a "posunúť" niekomu inému".
Hovoríte, ako keby ste boli mimo obliga. Veď kto iný ako poisťovne sa mal usilovať o to, aby sa tieto veci zmenili?
"V zdravotníctve pracujem už ôsmy rok a za ten čas sme dali toľko kritických pripomienok a oponentúr na ministerstvo zdravotníctva so snahou pomôcť riešiť konkrétne problémy, že sa ich pomaly nedorátame. A výsledok? Vždy sa nám to vrátilo ako bumerang. Oponujete? Máte nejaký názor? Dobre, pošleme vám kontrolu. Lenže všetky kontroly, ktoré prišli, odišli s tým, že všetko je v poriadku. U nás je naozaj všetko v poriadku, pretože finančné toky sú trochu ináč kontrolovateľné a kontrolované ako v poisťovniach so štátnou účasťou. My fungujeme ako súkromná zdravotná poisťovňa, klienta si vážime, lebo vieme, že od neho závisí, či aj my budeme mať prácu alebo nie, s jeho peniazmi nakladáme preto veľmi efektívne, aby sme mu naspäť mohli ponúknuť čo najviac".
Je síce pravdou, že ste si nepostavili luxusnú budovu pobočky ako napríklad VšZP, ale na druhej strane, o čo viac ponúkate svojmu poistencovi, čím sa od tých druhých zdravotných poisťovní líšite?
"Viem presne kam mierite a musím povedať, že v súčasnosti snáď iba výškou dlhov, ktoré máme voči zdravotníckym zariadeniam, ale to nie je kritérium pre poistenca. Za reformu som aj preto, lebo si od nej sľubujem, že donúti poisťovne, aby zmenili svoje správanie na trhu. Teraz sme všetci na jednej lodi a to kvôli deformovanému chápaniu solidarity".
Spoločná poisťovňa sa na príspevky do "balíka solidarity" vykašlala. Nebudete ju nasledovať?
"Ja som za solidaritu, ale tá musí plniť svoju skutočnú úlohu. Nie je solidaritou to, že niekto pracuje, vytvára hodnoty, platí veľké odvody do poisťovní, ale v rámci "solidarity" jeho peniaze odčerpá niekto, kto nepracuje. Nie preto, že stratil prácu, ale preto, že sa mu nechce, niekto, kto sa vôbec nestará o svoje zdravie, zanedbáva ho. Nie je solidaritou ani to, že niekto neplatí dostatočné odvody za svojich poistencov a preto na nich musí doplácať niekto iný. Napríklad štát odvádza iba 52 percent z čiastky, ktorú by mal odvádzať, pritom reálne náklady na jeho poistencov sú oveľa vyššie. Tento rozdiel vykrýva solidárny balík":
To je ale riadne choré, nemyslíte?
"Áno, je to choré. Na druhej strane si myslím, že mnohí títo ľudia si starostlivosť zaslúžia. Napríklad dôchodcovia, ale aj v súčasnosti nezamestnaní ľudia, ktorí v predchádzajúcich rokoch tu niečo vybudovali, pre ten štát hodne urobili, pre nás všetkých, zaslúžia si preto, aby sme sa o nich postarali. Je to naša povinnosť".
Nazdávam sa, že je to povinnosť štátu a nie poisťovní.
"To je pravda, ale realita je taká aká je. Nedávno sme v Rakúsku študovali ich poistný systém a nestačili sme sa čudovať ako to všetko bezchybne funguje. Lenže tam nepoznajú čo to je neplatič."
Pokúste sa to zhrnúť. Čo od reformy očakávate predovšetkým?
"Problémom financovania zdravotníctva je to, že vzniká veľké ohnisko napätia medzi zdrojmi a pohľadávkami. Reforma by mala v prvom rade zmeniť súčasnú legislatívu platnú v zdravotníctve. Musíme zmeniť nielen zákony, ale aj ústavu. Dnes vieme, že absolútne bezplatné zdravotníctvo nikde na svete nejestvuje a nemôže jestvovať. Reformou sa potlačí úloha štátu a to tým, že už nebude riadiť zdravotnícke zariadenia. Táto zodpovednosť prejde na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, na ich manažérov. Preto bude veľmi dôležité, kto tieto posty obsadí. Úloha štátu sa zmení z aktívnej na pasívnu, ale tú pasívnu si predstavujem ako zásadné zvýšenie kontroly. Tiež si myslím, že reforma vytvorí konkurenčné prostredie, vznikne zdravá súťaživosť medzi zdravotníckymi zariadeniami, ale aj medzi poisťovňami. Zmení sa k lepšiemu vzťah v trojuholníku poistenec poisťovňa lekár".
Naozaj si myslíte, že sa zmení?
Musí. Začne v dobrom slova zmysle boj o pacienta. Lenže aj pacienti si musia uvedomiť svoju novú pozíciu a to, že sú nielen pacientmi ale aj verejnou kontrolou poskytovaných zdravotníckych služieb. Musia dbať o to, čo dostanú za svoje peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín