Parchovianske silo má za sebou rozsiahlu rekonštrukciu
Parchovany Po zmene vlastníckych vzťahov sa novému majiteľovi, firme ST Omega, s. r. o., zo Starej Ľubochne, před dvoma rokmi podarilo opäť
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
naštartovať prevádzku tunajšieho sila a mesiac na to v týchto priestoroch vytvorila prvý verejný sklad, kde si poľnohospodárske družstvá a súkromne hospodáriaci roľníci z akčného rádia Dolného Zemplína môžu uskladňovať svoju úrodu a čakať na najvýhodnejšiu trhovú cenu.
Hoci sa medzičasom na tomto trhu etablovali dva ďalšie subjekty, ponúkajúce podobné služby(Trebišov, Streda nad Bodrogom), ST Omega, s. r. o., ktorá sa zaoberá zahraničným obchodom v stredoeurópskom priestore, sa podľa slov jej konateľov na nedostatok klientov nemôže sťažovať. "Sklad má kapacitu 15-tisíc ton poľnohospodárskych komodít, pričom dve tretiny slúžia na uskladnenie obilnín a zvyšok na olejniny. Už v prvom roku sa ho podarilo využiť na 70 percent a vlani už bol v čase zberu úrody plný. V súčasnosti máme asi 70 dodávateľov, ktorým ponúkame komplexný servis od vyčistenia, cez sušenie a uskladnenie až po potenciálny predaj cez nás. Pravdaže, to posledné nie je ich povinnosťou," uviedol pre náš denník jeden z konateľov firmy Pavol Sedlák.
Podľa jeho vyjadrení ich služby v plnom rozsahu zatiaľ využíva asi 30 percent klientov, zvyšní sa snažia predať svoju úrodu individuálne. Pri jej ukladaní na sklad v čase zberu úrody obdržia skladiskové záložné listy, na základe ktorých dostanú do štátu zálohový úver vo výške 70 percent jej odhadovanej ceny. "U nás ju môžu potom pol roka skladovať bezplatne. Je v ich kompetencii čakať na čo najlepšiu cenu na trhu, občas ich však finančné problémy nútia ju predať skôr ako sa vyšplhá na maximum, na čo ich vždy upozorníme," vyjadrila sa ďalšia konateľka firmy Emília Teplicová.
Ako dodala, napriek tomu, že firma sídli excentricky mimo centra poľnohospodárskej oblasti, nie je pre ňu problém poľnokomodity predať. "Stará Ľubochňa sídli na križovatke historických obchodných ciest a keďže na slovenskom trhu je poľnohospodárskych produktov prebytok, ponúkame ich na trhy transformujúcich sa krajín. Najlepšie kontakty máme v Poľsku, Maďarsku a Česku, ale aj v Litve či Estónsku," poznamenala. Podľa Pavla Sedláka si rozbehnuté obchodné aktivity vyžiadali aj investície do samotného skladu, ktorý odkúpili v dosť zlom stave.
"V priebehu minulého roka sme tam museli investovať okolo 14 miliónov korún. Celý areál totiž vyžadoval rekonštrukciu technologických dopravných ciest a komplexnú výmenu čističky a sušičky. Zároveň sme všetky objekty splynofikovali, čo je nielen ekonomickejšie ale aj ekologickejšie," skonštatoval. Ako povedal na záver, v kontexte zvyšujúcich sa požiadaviek dodávateľov firma v časovom horizonte 3-4 rokov plánuje kapacitu sila zdvojnásobiť.