novelizovaného zákona o sociálnej pomoci im rapídne znížila peňažné príspevky, určené na kompenzácie zdravotného postihu.
"Celá filozofia vyplácania týchto príspevkov sa od januára zmenila. Kým doteraz sa všetky sumy odvíjali od výšky životného minima, ktoré sa priebežne valorizovalo a tým automaticky aj dávky, odteraz má v zákone každý pevnú taxu. Napríklad na prevádzku motorového vozidla dostával postihnutý doteraz 25 % životného minima, čo predstavovalo asi 900 korún mesačne, ale od januára každý dostane rovnako - 500 korún," uviedol pre náš denník poverený vedúci odboru sociálnych vecí michalovského OÚ Marek Maťaš. Podobné reštrikcie sa dotkli aj ostatných príspevkov. Kompenzácia, určená na hygienu, sa zlúčila s príspevkom na opotrebovanie šatstva a spolu predstavuje 200 korún. Doteraz pri každej z nich postihnutý dostával okolo 600 korún.
Jediným príspevkom, ktorý zostáva v pôvodnom stave, je dávka na diétu, ktorá mesačne činí 983 korún. Zo zákona úplne vypadol príspevok na prevádzku pomôcky na baterky vo výške 99 korún mesačne. "Podľa zákona už štát nebude prispievať ani na nákup zdravotnej pomôcky, ktorá je hradená zo zdravotného poistenia. Doteraz existovala možnosť pomôcť pri nákupe ďalšieho invalidného vozíka - jeden dostal postihnutý od poisťovne a druhý od štátu. To už podľa zákona nie je možné," vysvetlil vedúci oddelenia posudkových činností Slavomír Danko.
Menil sa aj peňažný príspevok za opatrovanie - ak sa občan stará o jednu osobu, patrí mu 6-tisíc korún, keď o dve 8-tisíc korún. Kedysi sa to vypočítavalo ako 1,2-násobok životného minima. Znížili sa aj hodinové sadzby za osobnú asistenciu - konštantne je to 50 korún. "Najpodstatnejšou zmenou, ktorá ovplyvní posudzovanie odkázanosti na kompenzácie, je zúženie skupiny potenciálnych žiadateľov. Kým doteraz o príspevok mohli žiadať občania s príjmami do trojnásobku životného minima, odteraz do tejto časti sociálnej siete padnú len tí, ktorí majú menej ako dvojnásobok životného minima," skonštatoval Slavomír Danko.
Čerešničkou na torte celej novely zákona je, že všetky tieto zmeny musia pracovníci odborov sociálnych vecí prepočítať pronto, lebo nové rozhodnutia musia byť hotové do 31. januára. "Nové formuláre sme dostali v stredu 15. januára, takže na to máme rovných pätnásť dní vrátane sobôt a nedelí. Každý pracovník totiž musí prepočítať rádovo 1500 rozhodnutí a to nehovorím o vydávaní nových. Pritom máme na odbore o 11,7 pracovníka menej, lebo štyria nám odišli do dôchodku a 7,7 úväzku, sľubovaných na novú agendu rodičovského príspevku, sme zatiaľ nedostali," uzavrel Marek Maťaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín