Využívanie internetu v mnohých Zemplínskych mestách pripomína stredovek
Zemplín - Fakt, že Zemplín patrí medzi jeden z najzaostalejších regiónov Slovenska jen nesporný. Potvrdila to aj naša analýza využívania internetu a
Štefan Frimmer
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
informačnej techniky na mestských úradoch v regióne. Hoci naše očakávania neboli príliš vysoké, výsledky sú doslova šokujúce.
Z jedenástich miest Zemplína majú vlastnú webovú stránku len tri! Ani okresné mestá ako Sobrance, či Medzilaborce zatiaľ neboli schopné vytvoriť si vlastnú stránku, kde by sa návštevníci i obyvatelia mesta mohli dozvedieť väčšinu dôležitých informácií. V Strážskom nám na mestskom úrade dokonca povedali, že nemôžu komunikovať ani prostredníctvom elektronickej pošty, pretože internet na úrade doteraz nemajú...
Vlastnú webovú stránku na relatívne slušnej úrovni majú v súčasnosti len tri mestá - Michalovce, Humenné a Trebišov. Obsahujú nielen základné faktografické údaje o meste, jeho histórii, pamiatkach, turistických atrakciách, kultúrnych, či športových podujatiach, ale vzhľadom na fakt, že sa na ich tvorbe podieľajú aj mestské úrady, tiež množstvo potrebných informácií o samospráve. Graficky najzaujímavejšia informačne najnasýtenejšia je určite stránka www.michalovce.sk. "Našou snahou je, aby na internete boli k dispozícii všetky aktuálne informácie o fungovaní úradu, kontakty na konkrétnych pracovníkov magistrátu, vrátane mobilných čísel primátora a vedúcich oddelení, či kompletné znenia všeobecno-záväzných nariadení, schválených mestským zastupiteľstvom," vysvetľuje hovorkyňa michalovského mestského úradu Viera Pakánová. Každý obyvateľ mesta sa môže vďaka informáciám, ktoré sú na stránke k dispozícii, zorientovať vo fungovaní samosprávy. Aktualizácia údajov je priebežná, najmenej ale s dvojtýždňovou periodicitou. Vzhľadom na fakt, že nejde výlučne o stránku mestského úradu, ale o stránku mesta, na vzniku ktorej sa podieľalo viacero subjektov, poskytuje aj veľké množstvo praktických informácií. Jednou z jej najzaujímavejších častí je interaktívna mapa mesta, na ktorej si jej tvorcovia naozaj dali záležať.
Informačne menej bohaté, ale predsa len zaujímavé sú aj stránky www.humenne.sk a www.trebisov.sk. Hoci hlavne tej humenskej by sa po vizuálnej stránke dalo čo to vyčítať, poskytuje základné informácie nielen o meste, ale tiež o mestskom úrade, či turistických zaujímavostiach. Mestu však problematika komunikácie s verejnosťou nie je úplne cudzia, keďže prednedávnom prišlo s internetovým kioskom, ktorý je prvou lastovičkou na východnom Slovensku.
Hlboká temnota
Na úplne opačnom konci rebríčka zemplínskych miest stoja tie, ktorým je internet a komunikácia prostredníctvom informačnej diaľnice zatiaľ cudzia. Sobrance, Medzilaborce, Sečovce, Strážske, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou a Veľké Kapušany zatiaľ využívajú na svoju prezentáciu iba doménu mesto.sk, kde je však k dispozícii len obmedzené množstvo informácií. Ak pre náš denník uviedol novozvolený primátor Kráľovského Chlmca Dezider Nagy, vytvorenie webovej stránky je jednou z jeho priorít. "Bývalý primátor nemal ani počítač. Veľa vecí sa tu zanedbalo, no už som si nechal vypracovať ponuky a verím, že onedlho dobehneme zameškané," povedal nám D. Nagy. Pokus o prezentáciu mesta urobili aj v Snine, na adrese mestosnina.host.sk však nájdete len málo informácií o meste a okolí. Údaje o samospráve a mestskom úrade chýbajú úplne.
Prezentáciu na internete v zahraničí bežne využívajú aj menšie obce. Jedinou obcou, ktorá drží krok zo svetom je Nový Ruskov neďaleko Trebišova, ktorý má nielen vlastnú obecnú stránku www.novyruskov.sk, ale dokonca aj obecnú internetovú sieť. Ako hovorí jej tvorca Marián Cap, ak sa chce, všetko sa dá. "Na tvorbu stránky a internetovej siete sme dostali grant. Ak niektorá obec alebo mesto chce mať vlastná webovú stránku, náklady na jej vytvorenie sa pohybujú na úrovni niekoľkých desiatok tisíc korún. Dôležité ale nie je len jej vytvorenie, ale hlavne priebežná aktualizácia a prepojenie. Preto intenzívne spolupracujem aj na vylepšovaní stránky www.sirava.sk, kde je tiež množstvo užitočných informácií o regióne," doplnil M. Cap.