primátora na programe voľbu jeho zástupcu, schvaľovanie platov a kreovanie komisií. Bod "rôzne" priniesol niekoľko prekvapení.
I keď máloktorý Kráľovskochlmčan o tom vedel, aj v minulosti mal exprimátor István Pásztor svojho zástupcu. Dokonca dvoch, ktorí za to dostávali funkčný plat 4-tisíc korún mesačne. Pri voľbe viceprimátora nadpolovičnou väčšinou hlasov prešiel návrh primátora, aby túto pozíciu počas nasledujúcich štyroch rokov zastával Peter Furik, ktorému poslanci zároveň odsúhlasili mesačnú odmenu 3,5-tisíc korún. Zachovaná zostane aj pozícia druhého viceprimátora, ktorým sa stal Gejza Szunyug. Jeho povinnosti však budú výsostne spoločenského charakteru. Dosť búrlivá poslanecká prestrelka sa odohrala počas schvaľovanie platu primátora, kedy vyšlo najavo, že jeho predchodca údajne poberal mesačné odmeny vo výške 80 percent z funkčného platu. Napokon sa mestský parlament uzniesol, že Dezider Nagy bude dostávať mesačne 2,6-násobok platu v národnom hospodárstve a 40-percentné odmeny navyše. Poslanci si za svoju prácu odklepli 3,5-tisíc korún mesačne.
Prvá bomba vybuchla po konštatovaní primátora, že "mesto disponuje štatútom a organizačnou štruktúrou ešte z roku 1991, kde ešte figuruje názov miestny národný výbor. Prvým zásahom do štruktúry bude vytvorenie pozície môjho asistenta, ďalšie zmeny prídu na rad neskôr." Druhá bomba vybuchla, keď primátor definoval výmenu stráží na magistráte. "Bývalý primátor mi bez vysvetľovania odovzdal zväzok kľúčov, pustil ma do kancelárie a odišiel. Na jeho stole som nenašiel ani jediný dokument a dodnes som sa nedočkal odovzdania komplexnej agendy úradu, hoci som k tomu prednostu Lászlóa Szegedyho niekoľkokrát vyzýval," opísal prístup bývalého vedenia mesta Dezider Nagy. "Nie je to moja povinnosť. Keď primátor potrebuje niečo konkrétne, dám mu to," argumentoval prednosta.
Ako dodal Dezider Nagy, pri "sondách" do chodu úradu prišiel na to, že v agende chýbajú správy o činnosti hlavného kontrolóra mesta. Treťou bombou bolo, keď povedal jeho meno. Túto pozíciu totiž dodnes "zastáva" János Juhás, ktorý je už štyri roky prednostom okresného úradu v Trebišove. "Jeho funkcia zanikne až 1. marca, pozval som ho teda na zasadnutie, Žiaľ, neprišiel. Bez toho, aby udal dôvod," vyjadril sa primátor. Prednosta László Szegedy musel túto "drobnosť" vysvetliť. "János Juhás vykonával túto pozíciu dobrovoľne a bez honorára," bránil sa. Podľa slov nového právneho zástupcu mesta Dr. Molnára má táto vec skôr etický ako právny aspekt. "Zákon totiž túto možnosť nevylučuje, špecifikuje len okruh ľudí, ktorí tento post nemôžu zastávať," skonštatoval. Ako dodal na záver, celé odovzdávanie agendy úradu je "spôsobom bývalého exprimátora Istvána Pásztora, ako splniť sľub o budúcej dobrej spolupráci, ktorý dal pri odovzdávaní insignií mesta na prvom zasadnutí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín