školských laviciach bez ospravedlniteľného dôvodu. Doteraz školy, štátna správa ani samospráva nemali páky, aby tento stav mohli zmeniť. Inovovaná legislatíva otvára nové možnosti.
Samospráve, ktorá dostala od vedenia školy podnet o tom, že žiak vymeškal viac ako 15 hodín bez ospravedlnenia, ukladá povinnosť oznámiť to odboru sociálnych vecí príslušného okresného úradu. Ten ma právo pozastaviť výplatu prídavku a príspevku na dieťa rodičovi, ktorý si neplní svoje povinnosti. "Odbor rozhodne o osobitnom príjemcovi dávky, ktorému ich poukáže od nasledujúceho výplatného termínu. Tieto peniaze sa môžu použiť na zakúpenie školských potrieb, stravy v školskej jedálni, učebných pomôcok, potravín, hygienických potrieb či ošatenia pre dieťa," uviedol pre náš denník vedúci oddelenia rodinných dávok trebišovského OÚ Štefan Foltín.
Podľa slov primátorky Sečoviec Moniky Bérešovej s využitím novej legislatívy zatiaľ čakajú, hoci 150 detí z tunajšej rómskej osady malo za prvý polrok v priemere 236 neospravedlnených hodín. "Všetky nádeje upierame na dostavbu novej školy v blízkosti osady. Ak sa dochádzka nezlepší ani potom, pristúpime aj k využitiu spomínaného zákona a peniaze sa použijú na stravu pre deti," skonštatovala primátorka. Vyčkávací postoj, len z iného dôvodu, deklaruje aj michalovský magistrát. Podľa slov prednostu MsÚ Gabriela Doriča zatiaľ na to nie sú personálne pripravení. "Novú organizačnú štruktúru, v ktorej už budú aj pracovníci, kompetentní podobné záležitosti riešiť, schvália poslanci až 25. februára. Zákon je totiž jedna vec a technické zabezpečenie jeho napĺňania druhá," vyjadril sa. Na vývoj situácie nečakajú v Kráľovskom Chlmci. Riaditeľka tunajšej slovenskej ZŠ Anna Árendášová už poslala podnety na okresný úrad. "Ide o sedem chronických absentérov, ktorí mali len za január 649 neospravedlnených hodín," dodala.
Najväčší vietor spôsobila medializácia novely v radoch rodičov detí, navštevujúcich ZŠ na Kraskovej ulici v Trebišove. Podľa slov zástupcu školy Tibora Krišáka sa dochádzka detí podozrivo zlepšila. " Kým vlani malo 358 žiakov školy spolu viac ako 93-tisíc neospravedlnených hodín, za prvý polrok 420 detí bez dôvodu vymeškalo "len" 36-tisíc hodín, čo je pokles takmer o tretinu. A to ešte zákon nezačal platiť, len sa o ňom hovorilo," vysvetlil zástupca. Ako dodal, v škole sa dokonca objavili mladé mamičky, ktoré cez prestávky chodia kojiť a prišli aj žiaci, na ktorých v škole nevideli mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín