Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

"Kto chce psa biť, palicu si nájde," hovorí na margo obvinení riaditeľ

Trebišov - O tom, ako ďaleko môže viesť naštrbenie medziľudských vzťahov v pracovnom kolektíve, svedčí kauza, ktorá už niekoľko rokov v tichosti

prebieha za bránami Združenej strednej školy v okresnom sídle. Tri tunajšie učiteľky, ktoré sa podľa svojich vyjadrení cítia v kolektíve ako čierne ovce, sa preto rozhodli hovoriť.

"Za to, že sme sa opovážili kompetentné orgány upozorniť, čo sa tu deje, sme neustále diskriminované morálne aj finančne. Riaditeľ školy nás ešte obvinil, že poškodzujeme jej dobré meno," vyjadrila sa jedna z učiteliek Terézia M. Ako dodala, súčasné vedenie školy im kladie polená pod nohy kvôli tomu, že dve boli kedysi riaditeľkami a tretia šéfovala odborom. "Ako bývalá riaditeľka som si považovala z povinnosť poukázať na to, že na pomaturitný odbor hygiena potravín boli prijatí maturanti gymnázia či dievčenskej školy, čo je nezákonné. Ide o špecializačné štúdium pre absolventov, ktorí musia mať maturitu z potravinárstva," vysvetlila kauzu číslo jeden Terézia M. Podľa jej slov sa preto konali v mimoriadnom termíne maturitné skúšky z odboru potravinárstvo. "Keď sme o tom všetkom informovali štátnu školskú inšpekciu, po prešetrení zistila, že naše námietky sú opodstatnené. To, aké opatrenia z toho boli vyvodené, sme sa však nedozvedeli," dodala ďalšia učiteľka Alena H., ktorá bola priamym účastníkom maturít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kauzou číslo dva boli údajne stravné lístky. Na škole totiž existovali dve rôzne taxy. "Lístok v jedálni mal hodnotu 40 korún, ale v školskom bufete už len 22 korún. Za pravdu mi dalo až ministerstvo školstva, ktoré skonštatovalo, že hodnota lístka musí byť rovnaká. Napokon riaditeľ možnosť nakupovať v bufete za lístky zrušil a my sme boli tie zlé, ktoré to zapríčinili," uviedla Terézia M. Podľa vyjadrení učiteliek bol súčasný riaditeľ školy Juraj Seiler vymenovaný, aby ukľudnil situáciu na škole, ktorá bola v čase jeho nástupu v roku 1999 mimoriadne bojová. "Keďže poukazujeme na porušenie zákonov, nemáme šancu. Vedenie školy nás odstavilo od možností zvyšovania kvalifikácie, nedáva nás suplovať, hoci máme voľné hodiny, nemáme také osobné príplatky ako ostatní," unisono skonštatovala trojica učiteliek.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ školy Juraj Sieler obvinenia dôrazne odmieta. "Na školu som prišiel v roku 1999, v čase, keď na nej študovalo asi 300 žiakov. Bolo potrebné rýchlo zaviesť nový študijný odbor, čo sa nám podarilo ešte v priebehu prázdnin v roku 1999. Dnes pribudli ďalšie dva a školu navštevuje 500 detí," argumentoval Juraj Seiler. Ako dodal, problém pri prijímaní na nový odbor vznikol, lebo presné metodické pokyny a dokumenty k nemu dostali až začiatkom septembra, keď už deti boli prijaté. "Až vtedy sme si uvedomili, že sme urobili chybu. Mali sme im povedať, že musia odísť, alebo nájsť iné riešenie? Preto sme urobili spomínané maturity. A prečo na to Terézia M. nepoukázala vtedy, ale až keď študenti končili? Pokiaľ ide o opatrenia, len jedno za všetky - prišiel som o osobné príplatky," dodal Juraj Seiler.

SkryťVypnúť reklamu

To, že sú spomínané učiteľky diskriminované, však dôrazne odmieta. "Aj napriek sťažnostiam, neustálemu sledovaniu vedenia školy, kde spraví chybu či rôznym ohováraniam som nikdy rozdiely nerobil," povedal riaditeľ. Umožnil nám nahliadnuť aj do príslušnej mzdovej dokumentácie za uplynulé tri roky, ktorá jednoznačne dokazuje, že spomínané učiteľky mali osobné príplatky na úrovni ostatných. "Pokiaľ ide o školenia, neprejavili o ne záujem a o tom, kto na ne pôjde, nie vždy rozhodujem ja. Vždy som sa snažil im vyhovieť, len aby tie nátlaky už prestali. Žiaľ, nepodarilo sa to a veľmi ma mrzí, že to skončilo takto. Kto chce psa biť, palicu si nájde," uzavrel Juraj Seiler.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 964
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 702
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 327
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 601
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu