uvoľní 100 zamestnancov. Túto informáciu potvrdil riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Gajdoš.
"Je to jednoducho ekonomizácia. V nemocnici je na niektorých úsekoch prezamestnanosť. Mám na mysli spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky. Pri ekonomizácii bude nevyhnutné zracionalizovať všetky ošetrovacie jednotky. Prepúšťanie sa dotkne asi 10 percent zamestnancov. V súčasnosti máme 1021 pracovníkov, to znamená, že pôjde asi o sto ľudí. Spomínané prepúšťanie ale neporieši finančné problémy nemocnice, bude to iba jeden z momentov dosiahnutia vyrovnanej bilancie. Nasledovať musia ďalšie kroky."
Ak by zdravotnícke zariadenia, ktoré prešli pod PSK, naďalej fungovali tak ako doteraz, ich dlh by každý mesiac narastal. Počet ľudí, ktorí prídu v humenskej nemocnici o prácu, vyzerá na prvý pohľad hrozivo. Je potešiteľné aspoň to, že časť odchádza do starobného dôchodku.
Na niektorých oddeleniach nie sú v súčasnosti naplnené stavy podľa normatívov ministerstva zdravotníctva. Niektoré oddelenia majú vysokú vyťaženosť - prím udáva interné oddelenie. Objem výkonov zo strany zdravotných poisťovní výrazne klesol, predovšetkým na oddeleniach spoločných vyšetrovacích liečebných zložiek. Patria sem biochémia, hematológia a mikrobiológia. Preto sa musia primerane redukovať počty zamestnancov k objemu výkonov. Aké ďalšie opatrenia pripravili k ekonomickému ozdraveniu NsP Humenné?
"V každom prípade musíme zmeniť charakter zdravotníckeho zariadenia, ktoré je kvázi štátne, aj keď je verejné. Je potrebné urobiť celý rad krokov, aby sa negatívna bilancia v hospodárení pozitívne zmenila. Musíme preniesť zodpovednosť na nižšie riadiace zložky a na zamestnancov. Podľa môjho názoru je potrebné vytvoriť neziskové zariadenie, alebo aj ziskové, formou akciovej spoločnosti. Je to zatiaľ iba v otázke návrhov, pretože súčasná legislatíva v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC takéto možnosti nedáva. V každom prípade je nutné zracionalizovať prevádzku jednotlivých zdravotníckych jednotiek. Od prvého marca zavádzame cez vnútorný pokyn systém hospodárskych jednotiek, alebo divízneho hospodárenia. Primári oddelení budú musieť zvládnuť rozpočítavanie nákladov. Čaká ich rozhodovanie v oblasti organizácie práce, ekonomiky a personálneho zabezpečenia. Celý systém má iba jeden cieľ- jednoznačne kvalitu a efektivitu práce," vysvetľuje riaditeľ Ján Gajdoš.
Podľa slov riaditeľa pripravovaný nový cenový výmer by mal preferovať práve menšie a okresné nemocnice. Zatiaľ sa presne nevie, ako naň zareagujú zdravotné poisťovne. Je logické, že ak budú musieť za jednotlivé výkony zaplatiť viac a dostanú rovnaký balík financií ako doteraz, znížia objem výkonov. V opačnom prípade by nasledovalo zadlžovanie. Prepočty ukazujú, že vzhľadom na súčasný objem výkonov je v humenskej nemocnici prezamestnanosť. "Aj pri dohodnutom objeme výkonov zabezpečíme, aby nedošlo k narušeniu úrovne poskytovanej zdravotníckej starostlivosti pre občanov," dodal riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín