v septembri. Pôvodne ho zastrešoval Rómsky matičný klub, na vlastné krídla sa skupina vzdelaných Rómov dala 17. októbra 2002, keď vytvorila OZ Nová cesta. Dušou vzniku tejto myšlienky je koordinátor RPIC Ladislav Horváth.
Prečo ste sa rozhodli vytvoriť nové zduženie, čo je predmetom činnosti centra a koľko tu pracuje ľudí?
Rómsky matičný klub mal z nášho pohľadu obmedzené pole pôsobnosti. Zaoberá sa totiž najmä kultúrnymi aktivitami a my sme chceli čosi viac. Naším cieľom je pomáhať Rómom v riešení ich každodenných problémov a preto vznikla Nová cesta. Odvtedy je spektrum aktivít centra širšie a v tomto duchu píšeme aj naše projekty. Našou špecializáciou sú také, ktoré cestou rekvalifikácií napomáhajú zvýšeniu zamestnanosti v rómskom etniku. Tá, ako všetci vieme, aj v Zemplíne osciluje okolo nuly.
Ide o sociálnych terénnych pracovníkov, zdravotných mediátorov, rómskych asistentov učiteľa a podobne. Rómski asistenti nastúpia do škôl už od 1. marca, v štádiu rozpracovania sú sociálni terénni pracovníci, ktorí okrem iného zabezpečia styk s rodičmi po vyučovaní, aby sa práca asistentov neminula účinkom. Zdravotnícki mediátori budú zastrešovať prevenciu chorôb a komunikáciu medzi lekármi a Rómami priamo v osadách. Hovorili sme už o tom s "hygienou", ktorá je za. Priamy styk s Rómami umožňuje združeniu práve RPIC, kde v súčasnosti pracujú štyria ľudia. Ani jeden z nás nie je pevným zamestnancom, sme len symbolicky honorovaní.
Ako je financovaný chod centra?
RPIC je trojročný projekt, ktorý financuje Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá podporuje najmä kultúrne aktivity. Ďalším naším sponzorom je Medzinárodná organizácia pre migráciu IOM, financovaná Belgickým a Holandským kráľovstvo, ktorá zase pomáha pri organizovaní školení, vytváraní komunitných centier či rád a poradenstve. To, že sme zastrešení dvoma inštitúciami, nám umožňuje realizovať široké spektrum aktivít od kultúrnych až po spomínané zamestnávanie.
Akú klientelu tu mávate, využívajú Rómovia, že v Zemplíne funguje informačné centrum vyslovene pre nich?
Keďže sídlime hneď vedľa odboru sociálnych vecí, denne tu máme desiatky ľudí, ktorí k nám prídu s rôznymi problémami od banalít až po naozaj závažné veci. Najčastejšie ide o nejasnosti okolo výšky sociálnych dávok a iné záležitosti, pri ktorých je potrebná komunikácia s úradmi. Podstatnú časť našej klientely tvoria sociálne odkázaní občania, ale prichádzajú k nám aj tí, ktorí odišli do zahraničia a po návrate nevedia, kam sa obrátiť. Podškrtnuté - zrátané, náš počítač sa nikdy nezastaví - je samá žiadosť, sťažnosť, odvolávanie a to najmä v sociálnej sfére. Našťastie, naša spolupráca s odborom sociálnych vecí je skvelá.
Fenoménom ostatných dní je hromadenie výpovedí z bytov, ktoré Rómom, keďže sú neplatičmi, začal posielať Domspráv. Každý vie, že zákon sa v tomto smere sprísnil. Nezákonný je však spôsob, akým ich správca bytov plánuje vysťahovať. Dostali výpovede, na ktorých sa uvádza , že nemajú právo na bytovú náhradu. Zoberie si niekto na zodpovednosť, že celé rodiny skončia doslovne na ulici? Bez možnosti splátkových kalendárov a bez ponuky náhradného ubytovania? Oslovili sme už aj Ligu ochrany ľudských práv, ktorá má legitímnosť tohoto postupu prešetriť. Je totiž isté, že takýchto výpovedí bude pribúdať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín