problémoch. Podľa slov jeho predsedu Ing. Jána Šimka fekál, ktorý sa po medializácii kauzy vrátil na farmu ošípaných, si vydražiteľ minulý piatok opäť zobral a firma je tam, kde bola predtým.
V exekúcii prišlo takmer o všetku mechanizačnú techniku, ktorá je potrebná na začatie jarných prác v rastlinnej výrobe, ktorého termín sa nemilosrdne blíži. "S tým, čo nám zostalo, to neprichádza do úvahy. Máme len jeden traktor John Deere, kombajn Fiat a zopár strojov, ktoré nie sú vhodné na poľné práce," skonštatoval predseda. Celý kolobeh likvidácie spustili tri exekučné príkazy zo Sociálnej a Všeobecnej zdravotnej poisťovne a úradu práce na sumu asi 12 miliónov korún. Podľa predsedu sa exekúcia mala pôvodne riešiť cez dražbu pekárne, mlyna a sila. "Celé sa to otočilo na tom, že nehnuteľnosti je problém predať a prišiel rad na mechanizáciu. V priebehu pár dní ju dal exekútor ohodnotiť a už 14. februára bola prvá dražba. Kúpila ju istá košická spoločnosť. Viackrát sme s ňou jednali o odkúpení a pozháňali sme aj spoločnosti, ktoré nás boli ochotné finančne zastrešiť, ale odmietla," vysvetlil Ing. Šimko.
Ako dodal, možnosť záchrany mali družstvu ponúknuť firmy VASPOL, s.r.o. z Palína a zalužická AGRIA, s.r.o., ktoré už mali pripravené aj peniaze. Podľa predsedu zatiaľ exekútor vydražil stroje za asi 4 milióny korún, ale ich skutočná hodnota je minimálne trojnásobná. "V dražbách sú ceny vždy nízke, nestanovujú sa totiž na základe trhovej hodnoty. Naviac, motívom je čo najskôr ich predať. Keďže medzi vydražiteľmi nebola konkurencia, väčšinou sa dražilo za najnižšiu cenu. Funkčné traktory sa dali kúpiť od 20-tisíc korún hore," poznamenal riaditeľ exekútorského úradu Vladimír Vajs.
Z družstva, v ktorom ešte vlani robilo okolo 160 ľudí, zostali len trosky a polovica zamestnancov. "V súčasnosti beží len živočíšna výroba, v ktorej máme 1000 kusov hovädzieho dobytka a 7500 kusov ošípaných. Aj jej chod je však ohrozený. Situáciu družstva ako celku už asi neporiešime," rezignovane dodal predseda. Pikoškou celého krachu posledného väčšieho družstva v regióne je, že v čase, keď padalo k dnu vďaka exekúcii, sa do hry dostala okrem spomínaných dvoch firiem aj tretia - MEFYZO, s.r.o., ktorá vznikla len 5. februára 2003. Jej existenciu priznal aj Ing. Šimko. "My sme sa ako družstvo nemohli dražby zúčastniť, tak vznikla nová spoločnosť. Sú to naši ľudia," povedal. Pojem "naši ľudia" sme si overili v obchodnom registri. Ako sme zistili, v štatutárnych orgánoch zanikajúceho Agro Poľnohospodárskeho družstva a novej firmy MEFYZO, sedia takmer navlas rovnakí ľudia a údajne už došlo aj k prevodu časti majetku družstva do MEFYZA. Predseda dokonca priznal, že MEFYZO sa snažilo vstúpiť do dražby. Tento netradičný postup ako očistiť firmu viackrát nazval záchrana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín