RECENZIA
USA 2002, 135 minút
réžia: Steven Spielberg
scenár: Jeff Nathanson
hrajú: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen
Slávny americký režisér Steven Spielberg sa po temných sci-fi A.I.: Umelá inteligencia a Minority Report, prešpikovaných špeciálnymi efektami, vrátil do reality. Do našich kín prichádza jeho štýlová kriminálna komédia Chyť ma, ak to dokážeš.
Scenáristovi Jeffovi Nathansonovi poslúžila ako námet rovnomenná autobiografia Franka W. Abagnalea. Pôvodne sa Spielberg na filme chcel podieľať len ako producent, no neskôr si rozmyslel.
Rozprávanie je situované do Ameriky rokov 1963 - 1969, do obdobia než Amerika prišla o nevinnosť. Keď šesťnásťročný stredoškolák Frank Abagnale mladší zistí, že naivita priviedla jeho otca ku krachu v podnikaní i v manželstve, rozhodne sa zariadiť si svoj život inak. Mladík využije svoje dokonalé napodobovacie schopnosti a stáva sa postupne pilotom aerolínií, lekárom i právnikom. Získava rešpekt i zisk - v priebehu niekoľkých rokov získa prostredníctvom falošných šekov dva a pol milióna dolárov. Jeho nekalé aktivity vzbudia pozornosť FBI. Po jeho stopách sa vydá tvrdohlavý zvláštny agent Carl Hanratty, ktorého jediným cieľom je mladého podvodníka zatknúť. Počas niekoľkých rokov prenasledovania sa medzi nimi vyvinie zvláštne puto.
Steven Spielberg sa po rokoch vrátil ku komediálnemu žánru. No pod povrchom oddychového žánrového príbehu sa skrýva osobná téma vzťahu otca a syna, ktorá prenikla do väčšiny režisérových filmov. Frank W. Abagnale mladší ako teenager utečie od rozvedených rodičov. Sníva síce o tom, že ich dá znova dohromady, ale je to len sen. V priebehu pátrania sa medzi ním a agentom FBI Hanrattym vytvorí vzťah, ktorého spojivom je samota. Agent sa pre mladíka stáva akýmsi náhradným otcom. Chyť ma, ak to dokážeš je ďalším vynikajúcim dielom, ktoré podobne ako Formanov Muž na Mesiaci, o jedincovi s chameleónskymi schopnosťami. Hrdinovým slabým miestom sú paradoxne obyčajné city, ktoré falšovať nevie a ani nechce.
Spielberg ako zvyčajne stavia na výborných hereckých výkonoch. Leonardo DiCaprio v úlohe Franka W. Abagnalea nedosahuje presnosti Toma Hanksa predstavujúceho agenta FBI či neokázalého herectva Christophera Walkena ako jeho otca. Napriek tomu je typovo presný a charizmatický, že dokáže film bez problémov utiahnuť. Slabinou filmu je spôsob rozprávania. V snahe zvýšiť dramatickosť sa tvorcovia neustále pohybujú v čase tam a späť. Ostré strihy z Ameriky do francúzskeho väzenia a späť však skôr mätú a znervózňujú, než vyvolávajú pocit napätia.
Spielbergova hravá réžia, výborná kamera i "dobová hudba" Johna Williamsa evokujú 60. roky, éru "Ameriky pre aférou Watergate", v ktorej autor nachádza východisko pre rozprávanie, ústiace do jemne satirizujúcej morality o "americkom sne".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín