pripomienky k zmluvám o výkone časti kompetencií, ktoré smerujú k spôsobu riadenia úradovne a finančným otázkam, ktoré s jej vytvorením a činnosťou úzko súvisia.
Prvou obcou, ktorá problém vyriešila zriadením vlastnej úradovne sú Pavlovce nad Uhom. Ako sa pred pár dňami vyjadril starosta obce Jozef Kočan: "pripoja sa k nám aj Bajany a Vysoká nad Uhom." Podľa slov prednostu MsÚ Gabriela Doriča to nie je pravda. "Zmluvy o výkone časti kompetencií u nás obaja starostovia podpísali a zatiaľ ich nezrušili. Zo 61 obcí ich dodnes nepodpísali len štyri," vyjadril sa. Potvrdil, že aj na poslednom stretnutí začiatkom marca sa starostovia netajili výhradami, ale podľa neho mali dosť času, aby pochopili princíp spoločných úradovní."Porada na túto tému bola ešte v septembri 2001 a pri príprave zmlúv sme vychádzali z nej. Prvé návrhy na zriadenie spoločnej úradovne starostovia dostali vlani vo februári! Mali teda rok na to, aby sa k nim vyjadrili. Mám dojem, akoby stále nechápali, o čom úradovne sú," poznamenal prednosta.
Ako dodal, existovali tri možnosti - samostatná spoločná úradovňa mimo štruktúry obecného úradu, úradovňa ako samostatný subjekt v rámci úradu, ktorú by riadil jeden štatutár - starosta obce, alebo... "Treťou alternatívou, ktorú sme si vybrali, bola úradovňa ako súčasť mestského úradu," povedal. Podľa jeho slov oficiálna verzia zmlúv uzrela svetlo sveta ešte vlani v novembri. "Nie je pravdou, že jej klauzuly hraničia zo zákonom. Som právnik a pripravoval som ju v súlade s príslušným paragrafom zákona o obecnom riadení. Starostov iritovalo, že prednosta úradovne má právo zúčastňovať sa zastupiteľstiev s hlasom poradným, ale táto klauzula súvisí s potrebou zosúladenia niektorých všeobecných záväzných nariadení v obciach a spoločnej úradovni a nie so snahou zasahovať do ich právomocí Vadilo im, že správne poplatky by mali previesť na úradovňu? Ale to je predsa logické, peniaze majú byť tam, kde sa agenda spracúva," vysvetlil prednosta. Dôrazne poprel, že ide o nezákonný postup: "Zmluvy kolegov v Prešove a Zvolene vychádzajú z tých istých zásad ako naše."
Ako ďalej dodal, obce si zriadenie a činnosť úradovne asi vysvetľovali nesprávne, keď si mysleli, že ich to nebude nič stáť."Na jej zriadenie potrebujeme asi 800-tisíc korún, pokiaľ štát nepresunie prostriedky na výkon decentralizovaných kompetencií. Inak na to bude musieť prispieť každá obec asi 10 korunami na obyvateľa. Aj Michalovce!," dodal prednosta. Keďže zatiaľ nedošlo ku konsenzu, mesto robí výkon agendy zadarmo. "Zdroje čerpáme z rozpočtu mesta, čo tiež nie je fér. Každý by si mal uvedomiť, že úradovňu sme nezakladali kvôli sebe, ale kvôli obciam. Pre ich obyvateľov je výhodnejšie vybaviť si všetko na jednom mieste. Pokiaľ čo najskôr nedôjde k dohode, nie je vylúčené, že si mesto urobí vlastnú úradovňu a obce budú musieť hľadať vlastné riešenia," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín