samosprávy v mieste svojho bydliska. Tieto, tzv. jednorazové dávky sociálnej pomoci majú slúžiť na úhradu mimoriadnych výdavkov. Ďalšou alternatívou sú bezúročné sociálne pôžičky. Háčik je v tom, že obce a mestá ich musia vykryť zo svojich rozpočtov a do širokej propagácie týchto dávok sa preto veľmi nehrnú.
Jednorázová sociálna dávka je určená na úhradu nákladov, spojených so záujmovou činnosťou dieťaťa, jeho vybavením do detského tábora, školy v prírode, na lyžiarsky výcvikový kurz , kúpeľnú liečbu alebo s kúpou základného vybavenia pre dieťa, navštevujúce základnú školu. Takmer nemožné je získať ju v obci. "V minulosti sme začiatkom roka zaevidovali niekoľko žiadostí, ale zatiaľ sme nevyhoveli ani jednej. Poslanci sa obávali, že keby sa to roznieslo po obci, na druhý deň by sme mali na úrade desiatky žiadateľov, ktorých by sme nedokázali uspokojiť. Náš rozpočet na to proste nestačí," uviedol pre náš denník starosta jednej z veľkých zemplínskych obcí, ktorý si neželá byť menovaný. Ako dodal, podobný rituál sa odohral aj na poslednom obecnom zastupiteľstve, kde poslanci opäť neodklepli ani jednu z doručených žiadostí. Nesúhlasili ani s pridelením bezúročných pôžičiek. "Ich splácanie je veľmi otázne a vymáhanie by bolo pre obec nepríjemné," dodal starosta.
Trochu lepšia situácia je v mestách, ale ani tie veľmi nestoja o širokú propagáciu alternatívy uchádzať sa o túto sociálnu dávku. Naviac, nie je právne nárokovateľná. Podľa slov vedúceho odboru sociálnych vecí humenského MsÚ Milana Nastera vlani mesto na tento účel vyčlenilo 384-tisíc korún. "O pomoc požiadali väčšinou mladé rodiny s deťmi. Celkovo sme zaevidovali 242 žiadostí a kladne sme posúdili 232," uviedol pre náš denník Milan Naster. "Na jedno nezaopatrené dieťa dostal rodič rádovo tisíc korún, ale horná hranica dávky pre jednu rodinu nepresiahla 5-tisíc korún. Dvom žiadateľom sme vypomohli pri zmiernení následkov živelnej pohromy," vyjadril sa vedúci odboru.
V mimoriadnych prípadoch vlani poskytol jednorázovú výpomoc aj michalovský magistrát, ktorý pre jej prideľovanie vypracoval interné kritériá. "Vlani mesto na tento účel vydelilo 100-tisíc korún. Prijali sme 53 žiadostí a po posúdení v sociálnej komisii sme 47 žiadateľom vyhoveli. Celkovo dostali takmer 80-tisíc korún," vyjadril sa referent sociálneho odboru michalovského MsÚ Zdeno Kniežov. Na tento rok na ne mesto vyčlenilo z rozpočtu 120-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín