chceš mať jarcu, zasej ho v marcu," budú mať tento rok poľnohospodári značné problémy. Hlavným dôvodom meškania agrotechnických termínov je pridlhá vláda zimy.
Podľa slov zástupcu riaditeľa Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva (RO MP)v Michalovciach Ing. Štefana Čižmára boli doterajšie snahy poľnohospodárov vyjsť do polí márne. "Pôda je príliš vlhká, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Ešte na zamrazenú pôdu sa podarilo prihnojiť repku olejnú, ale sejba vo veľkom zatiaľ neprichádza do úvahy. Prvou lastovičkou je družstvo v Trhovištiach, ktoré ako prvé zasialo 20 hektárov maku," uviedol pre náš denník Ing. Čižmár. Ako dodal, v tomto čase už zvykol byť jačmeň či ovos v pôde, ale kvôli jej privysokej vlhkosti mechanizmy zapadajú. "Agrotechnické termíny meškajú asi o dva týždne. Agronómovia priebežne monitorujú stav polí, lebo situácia sa každý deň mení. Družstvá už majú dotácie na účtoch a čakajú," vysvetlil Ing. Čižmár.
Výkyvy počasia sa odrazili aj pri výpade ozimín, ktorým neprialo počasie. "Odhadujeme, že sucho a následne mokro v jeseni, spolu s dlhou zimou a množstvom snehu spôsobia výpad asi 50 percent len pri repke. Ako to vyzerá s ozimnou pšenicou, je zatiaľ ťažké odhadnúť," skonštatoval. Podľa jeho slov sa každý deň meškania sejby negatívne prenesie aj do budúcich výnosov. Prognózovať stav ozimín ešte nedokážu na trebišovskom RO MP, ale aj tu predpokladajú, že sa zachránila len necelá polovica toho, čo v jeseni zasiali. "Vegetácia je opozdená, ku koncu marca pripravujeme biologickú inventarizáciu, takže múdrejší budeme o 4-5 dní. Už teraz je jasné, že výkyvy počasia v jeseni urobili svoje a oziminám nepridalo ani veľké roztápanie snehu," vyjadril sa odborný referent odboru Ing. Jozef Diladi.
Podľa jeho slov vlani vyšli prvé traktory do polí už 8. marca, tento rok je začiatok sejby na väčšine polí Trebišovského okresu nejasný a agrotechnické termíny sú posunuté niekde až o mesiac. Ako prvé asi začnú siať poľnohospodárske subjekty na juhu okresu. "Predpovede počasia hovoria o daždi, čo nie je najlepšie. Problémy nás čakajú aj pri osiatí plôch, kde vypadli oziminy. Repku môžeme nahradiť len inou olejninou, napríklad slnečnicou, ale chýba dostatok osiva," dodal Ing. Diladi. Špekulovanie, ako a čím nahradiť výpadky, očakávajú aj na Sobransku. Ako sa vyjadril agronóm choňkovského družstva Vinohrady Ing. Milan Andrus, plochy, určené na osev jačmeňa asi budú musieť zaplniť sójou a kukuricou na zrno, tieto presuny však následne ovplyvnia celý hospodársky rok. "Ak sa počasie umúdri, sme schopní vyjsť do polí už zajtra," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín