a Košickým samosprávnym krajom pri príležitosti 1140. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Záštitu nad ňou prevzal košický župan Rudolf Bauer.
Na výstave sa svojimi ikonami predstavuje šesť domácich a jeden zahraničný autor. Milovníci tohoto druhu umenia si môžu prezrieť 45 súčasných a 18 starých ikon, pochádzajúcich z 19. storočia, ktoré múzeum na tento účel vybralo zo svojho zbierkového fondu. Autori na nich najčastejšie zobrazujú mariánsku tému, Pantokrátor, Narodenie Panny Márie, Pokrov, ale nechýbajú ani zobrazenia svätých. "Najčastejšie používanou technikou je klasická žĺtková tempera, niektorí umelci používajú aj akrylátové či olejové farby. Zaujímavosťou sú ikony na skle, ktorými sa na Slovensku prezentuje ukrajinský autor Ivan Didyk," uviedol pre náš denník Juraj Žadanský.
Ako dodal, je to začiatok celkom novej tradície prezentácie práce ikonopiscov zo Slovenska a okolitých krajín. "Ikony sme už v múzeu vystavovali, zapožičalo nám ich partnerské Zakarpatské múzeum Jozefa Bokšaja z ukrajinského Užhorodu. Táto výstava je trochu iná. Ide totiž o nultý ročník medzinárodného bienále ikon, ktoré už podľa názvu plánujeme organizovať v dvojročných intervaloch. Prvý ročník bude už na budúci rok a okrem našich by na ňom mali vystavovať viacerí umelci z Ukrajiny a Poľska," poznamenal riaditeľ múzea. Ako dodal, vystavené ikony sa tešia pozornosti návštevníkov. Výstava potrvá do konca apríla a okrem nej môžu v tomto čase vidieť aj obľúbenú výstavu kraslíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín