slov jeho riaditeľky Tatiany Soročinovej chcú prvú etapu projektu ukončiť už do konca tohoto roka.
Predchodca dnešného detského domova v Remetských Hámroch začal písať svoju históriu už po druhej svetovej vojne, kedy sem presídlili opustené deti z Mukačeva. V tom čase to bol dojčenský ústav, určený pre deti do troch rokov. "Zariadenie s kapacitou 60 detí fungovalo až do roku 1995, kedy sa presťahovalo do novších priestorov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa zriaďovateľom ústavného zariadenia, ktoré už dostalo názov detský domov, stalo až v roku 1997," uviedla pre náš denník T. Soročinová. Ako dodala, v súčasnosti v ňom žije 40 detí do šesť rokov, ale jeho štatút umožňuje ich pobyt až do 18 rokov. Detičky pochádzajú z celého Slovenska, najviac ich do Remetských Hámrov prichádza z Prešovského a Košického kraja.
"Sme ich prvou stanicou, mnohé sa k nám dostávajú priamo z pôrodníc, iné z rodín, keď už štát vyčerpal možnosti na ich návrat do pôvodného prostredia. Žiaľ, po šiestich rokoch väčšinou odchádzajú ďalej a neraz sa stane, že sa presúvajú po celom Slovensku, až kým nedovŕšia 18 rokov, čo pre ne nie je práve najšťastnejšie. Práve v tom je aj princíp transformácie," skonštatovala riaditeľka domova. Podľa jej slov je prvoradým cieľom procesu to, aby deti získali korene, rodinu a miesto, kam sa môžu vrátiť, aj keď budú dospelé.
"Naše snahy o to, aby sme ich vrátili do ich biologických rodín sú korunované úspechom zriedka. Veľmi časté nie sú ani adopcie, či umiestnenie do náhradnej rodiny - či už do pestúnskej starostlivosti alebo do rúk profesionálnych rodičov, hoci v poslednej dobe sa nám celkom darí. Vlani sme našli náhradné rodiny piatim chovancom, ale boli aj roky, keď ich bolo až trinásť. V každom prípade drvivá väčšina detí zostáva v domove a práve tým chceme vytvoriť podmienky, čo najviac podobné rodinnému prostrediu," vysvetlila riaditeľka.
Do transformácie sa vedenie domova pustilo z vlastnej iniciatívy, lebo v zozname transformujúcich sa zariadení zatiaľ nefiguroval. Pomocnú ruku mu ako prvá podala Všeobecná úverová banka, ktorá ešte pred Vianocami prispela na projekt transformácie pol miliónom korún. "Okrem toho priebežne spolupracujeme s Úsmevom ako dar a krajským úradom. Podľa prísľubov by nám mal tiež prispieť na transformáciu, ale výšku sumy zatiaľ nevieme. Verím však, že jej prvú etapu ukončíme do konca roka," dodala T. Soročinová. Projekt je rozložený na tri etapy, počas ktorých by mali v budove domova prestavbami a úpravami priestorov vzniknúť tri rodinné bunky, tzv. domčeky, simulujúce byt. "V každom budú tri dvojposteľové izby so spoločenskou miestnosťou, sociálnym zariadením, kuchynkou a jedálňou. O šesticu detí sa budú starať štyria vychovávatelia a gazdiná," uzavrela riaditeľka domova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín