Keďže celé rokovanie prebehlo v maďarskom jazyku, počas prestávky sme požiadali primátora mesta Dezidera Nagya o rozhovor.
S akými problémami ste sa stretli pri príprave rozpočtu mesta na rok 2003?
- Najviac nás ťažia staré záväzky z minulého roka. Ide predovšetkým o záväzky v objeme asi 1,5 milióna korún z investičnej činnosti. Spolu na ne išlo asi 13 miliónov korún, ale vzhľadom na bonitu klienta banka zaplatila len niečo cez 11 miliónov korún a ten zvyšok musíme vyriešiť iným spôsobom. S dodávateľom, ktorému mesto zostalo dlžné, sme sa dohodli na splátkovom kalendári a rozbehli sme rokovania s bankou, ktorú sme požiadali o úver. Vyzerá to, že nám bude ochotná pomôcť.
Rozpočet zaťažujú pohľadávky mesta voči neplatičom, ktorí dlhujú za odvoz komunálneho odpadu 1,4 milióna korún, kde budeme musieť siahnuť aj k exekúciám. Celkovo sa "živé" záväzky mesta pohybujú okolo 4 miliónov korún. Našou prioritou je vyrovnať staré dlhy, ktoré nám zostali po našich predchodcoch a netvoriť ďalšie. K rozpočtu sa určite počas roka budeme musieť vrátiť.
Poslanci rozhodli aj o novom hlavnom kontrolórovi...
- Do výberového konania sa prihlásilo šesť uchádzačov, pri tajnom hlasovaní sedemčlennej výberovej komisie získal najviac hlasov Gejza Čarnakovič, ktorý dlhé roky pôsobil ako zástupca riaditeľa príbeníckej Nábytkárne. Návrh, aby bol menovaný do funkcie, poslanci schválili. Do konca tohoto roka bude pracovať na plný úväzok, lebo v meste je čo kontrolovať a potom sa uvidí. Jeho plat budú poslanci schvaľovať na ďalšom zasadnutí.
Nastali na magistráte po vašom nástupe nejaké zmeny?
- Zrušili sme sekretariát a vytvorili novú pozíciu asistenta primátora. V tomto kontexte musela odísť sekretárka bývalého primátora a pracovný pomer sme ku koncu januára rozviazali aj s bývalým prednostom Lászlóom Szegedym. Žiadne ďalšie zmeny nenastali.
Je pravdou, že podľa kolektívnej zmluvy, ktorú vypracovalo staré vedenie mesta, mali niektorí pracovníci po prepustení právo až na 9-mesačné odstupné?
- Áno, ale so spomínanými dvoma sme sa dohodli na rozviazaní pracovného pomeru dohodou a dostali len 4-mesačné odstupné.
Na poslednom zastupiteľstve ste dali niekoľko návrhov na zlepšenie informovanosti obyvateľov o dianí v meste a činnosti samosprávy. Čo sa z toho podarilo zrealizovať?
- Okrem informačnej tabule pred magistrátom sme zriadili aj ďalšiu v centre mesta a obe pravidelne dopĺňame aktuálnymi informáciami, vo väčšej miere používame rozhlas či káblovú televíziu. Dobrou správou je, že pracujeme na vytvorení vlastnej webovej stránky, ktorú čoskoro predstavíme aj občanom.
Jednou z vašich povolebných priorít bolo vybudovanie či dobudovanie priemyselného parku...
- Je to projekt, ktorý sa nerodí so dňa na deň. Lokalitu, kde by mohol vzniknúť hneď, už máme vytypovanú, druhou alternatívou je stavba na zelenej lúke. K obom verziám sa v súčasnosti vyjadrujú štátne orgány z oblasti životného prostredia. Súbežne hľadáme zahraničných investorov. Zatiaľ sme tu mali zástupcov veľkých podnikateľských združení z talianskej Modeny, ktoré zastrešujú asi 12-tisíc podnikateľov a lokalita bývalej Nábytkárne, ktorú sme im ukázali, sa im celkom pozdávala. Zároveň ma pozvali na výstavu, ktorá by mala byť už v máji a navrhli aj návštevu našich podnikateľov v Taliansku.
Na predposlednom zastupiteľstve ste navrhli odvolanie náčelníka mestskej polície s argumentom, že s jeho prácou nie ste spokojný, ale poslanci s tým nesúhlasili. Náčelník mal pripraviť analýzu na zlepšenie fungovania polície...
- Prečítal som si ju a svoj názor som nezmenil. Na poslednom zastupiteľstve som tento návrh podal znovu, ale za boli len traja poslanci, takže opäť to neprešlo.
Ako vyzerá spolupráca vedenia mesta s bývalým primátorom Istvánom Pásztorom, ktorý je v súčasnosti poslancom parlamentu a sľúbil, že bude mestu naďalej pomáhať?
- Neexistuje žiadna spolupráca. Pána poslanca som viackrát požiadal o stretnutie, ale zatiaľ si nenašiel čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín