drvivá väčšina detí s vysokým počtom neospravedlnených hodín pochádza z radov rómskej komunity. Jednou zo škôl, ktoré sa s týmto fenoménom potýkajú už roky, je Špeciálna základná škola v Hrčeli.
Vedenie školy už tretí rok realizuje projekt zlepšenia dochádzky rómskych žiakov, ktorí do nej chodia nielen z tunajšej osady, ale aj z okolitých obcí. "Dlhoročné skúsenosti nás presviedčajú, že najschodnejšia cesta k riešeniu rómskej problematiky vedie cez vzdelávanie ich najmladšej generácie. Pravidelná návšteva školy má aj výchovný a sociálny účinok. Neraz sa nám stalo, že v zime sa žiaci prišli do školy zohriať a v lete sa zase doslovne "pásli" na ovocných stromoch v školskej záhrade," uviedla pre náš denník riaditeľka školy Júlia Kopinecová. Ako dodala, cieľom projektu je dosiahnuť, aby na vyučovanie chodilo čo najviac detí a od nového roka tomu pomáha aj nová legislatíva.
V marci sa v jedenástich prípadoch stala príjemcom prídavkov záškolákov obec, podľa riaditeľky tento mesiac pribudli ďalšie dva. "Za peniaze sme deťom kúpili ošatenie a naším plánom je zabezpečiť im aj stravu. Žiaľ, nemáme na to priestory, lebo rozbehnutá rekonštrukcia ešte nie je dotiahnutá do konca. V škole nemáme ani len rádio, nieto ešte magnetofón, gramofón či video a didaktické pomôcky na vyučovanie máme zo škôl, ktoré ich už vyradili," vyjadrila sa riaditeľka.
Ako dodala, škola sídli v takmer storočných priestoroch, kde ešte donedávna pretekala strecha, nebol zavedený plyn a chýbali splachovacie záchody "Pred dvoma rokmi nám podal pomocnú ruku košický krajský úrad. Doteraz sme preinvestovali asi 2,5 milióna korún, z ktorých sme v škole zaviedli plyn, opravili strechu, vymenili okná, zateplili budovu a vybudovali sociálne zariadenia," vysvetlila riaditeľka. Podľa jej slov na dokončenie rekonštrukcie potrebujú ešte 3,5 milióna korún. "Krajský úrad na tento rok vyčlenil na projekt 1 milión na kapitálové výdavky, viac financií nemáme," potvrdila nám vedúca finančného odboru KÚ Mária Karafová.
Dodávateľ už tento rok stihol urobil základy na šatne, ale zo spomínaných prostriedkov bude možné len vytiahnuť múry a stavba asi prečká zimu bez strechy. "Musíme hľadať aj iné zdroje. Okrem šatní nám stále chýbajú dielne, priestory na cvičenie a jedáleň, v ktorej chceme stovke rómskych detí poskytovať stravu," poznamenala riaditeľka. Podľa nej by to pre väčšinu z nich bolo jediné jedlo cez deň a bol by to motív, aby prišli aj do školy. "Naviac, podľa matriky bude počet rómskych detí stále stúpať. Okrem fondu Phare sme oslovili aj úrad splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej, ale zostali sme ako obarení, keď nám povedali, že osadu nemajú evidovanú v zozname. Prisľúbili, že sa do obce prídu pozrieť, takže uvidíme," uzavrela Júlia Kopinecová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín