tesne pod hranicou 800 miliónov. Ako vo štvrtok uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Ladislav Florián, "kľúčovou bola zmena negatívneho imidžu firmy, ktorý vznikol v dôsledku nedodržiavania termínov dodávok a nevyhovujúcej kvality výrobkov."
Nárast tržieb z predaja v kombinácii s rastom produktivity práce a finančnou stabilizáciou umožnili firme realizovať niektoré opravy a investičné akcie. V rámci investičného rozvoja sa podľa Floriána preinvestovalo 32,8 mil. Sk, z toho do strojov a zariadení smerovalo 23,4 mil. Sk, do budov a stavieb 3,5 mil. Sk a do softvéru 3,2 mil. Sk. "V predchádzajúcej firme prakticky neexistoval žiadny informačný systém, čo v súčasnej dobe riešime investíciou v objeme 28 mil. Sk," skonštatoval Florián. Ako ďalej dodal, existujúci stav majetku si v minulom roku vyžiadal aj značné náklady na generálne a bežné opravy v celkovej výške 53,4 mil. Sk.
V súvislosti so vstupom SR do Európskej únie sa bude musieť spoločnosť pripraviť nielen na množstvo legislatívnych zmien, ale predovšetkým na zvyšovanie nákladov, čo povedie k zníženiu jej konkurenčnej schopnosti. Jedným z krokov na jej zvýšenie je podľa slov generálneho riaditeľa presun časti finálnych výrobkov s vysokým podielom ručnej práce do ekonomicky výhodných krajín. "Najperspektívnejšie sa nám momentálne javí Ukrajina, kde už v súčasnosti rokujeme s mnohými strojárskymi podnikmi," naznačil Florián.
Spoločnosť Vihorlat, s. r. o., odkúpila 1. decembra 2001 väčšinu majetku Vihorlat, a. s. v konkurze. Základné imanie spoločnosti v súčasnosti predstavuje 127,1 mil. Sk. Väčšinovým vlastníkom Vihorlatu je holandská spoločnosť Cebuwa, ktorá vlastní 88,6-percentný podiel a zvyšných 11,4 % patrí slovenskej firme Hubertus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín