zaujímavosti. Okrem toho, že bývalý riaditeľ nechal svojmu nástupcovi Slavomírovi Illešovi niekoľkomiliónovú sekeru a nevýhodné zmluvy, ktoré uzavrel za svojho pôsobenia, je pikoškou aj zastaraný vozový park, ktorý by sa mohol stať základom historického múzea.
„V podniku sme začali realizovať úsporné opatrenia. Na šetrenie s elektrinou sme nakúpili zariadenia, ktoré môžu znížiť spotrebu až o 30 percent. Zatiaľ je ich šesť, ale chceme ich dať namontovať všade. Vstupné náklady sa mnohokrát vrátia. Veď len na verejné osvetlenie potrebujeme 2,2 milióna korún ročne," uviedol pre náš denník šéf TS Slavomír Illeš. Ako dodal, záhadou zostáva, prečo v minulosti nebola zakúpená toľko pertraktovaná kogeneračná jednotka, určená do Areálu vodných športov, ktorá umožňuje výrobu tepla aj elektriny naraz. „Prednedávnom sme boli na výstave, kde sme toto zariadenie v hodnote šesť miliónov korún promptne objednali a koncom júna sa namontuje. Ročne ušetrí dva milióny, takže návratnosť investície je len čosi cez tri roky," poznamenal.
Pri „čistení stola" prišiel rad aj na personálne záležitosti. Okrem prepustenia ľudí, ktorí si neplnili svoje povinnosti, TS stabilizovali počet pracovníkov na úrovni 130. „Veľké problémy boli s chronickými maródmi a dôchodkármi. Pokiaľ ide o fluktuáciu, dostali sme sa na úroveň pod 10 percent, ale ideálom je dosiahnuť číslo sedem," skonštatoval S. Illeš. Otázka visí nad postom správcu rekreačných zariadení. Podľa riaditeľa je síce ten súčasný skúsený, ale manažment podniku v budúcnosti uvažuje o niekom mladšom a kreatívnejšom. „Zatiaľ s ním rátame do konca roka," povedal.
Podľa jeho slov je v podniku čo naprávať aj z hľadiska filozofie jeho existencie. „Celý akoby fungoval na alkohol a úplatky. Ihneď po nástupe som to sekol a vydal som zákaz podobných praktík s výstrahou okamžitého rozviazania pracovného pomeru. Prísne som obmedzil aj podpisovanie zmlúv, na čo malo právo viac ľudí. Podľa nového bude každá prechádzať mojimi rukami," podotkol Slavomír Illeš.
Za zmienku stojí stará telefónna ústredňa - babička, ktorých je už len pár na celom Slovensku. Najväčšou perličkou je však podľa riaditeľa strojový park, ktorý by sa v budúcnosti mohol stať lukratívnym podnikaním. Jedna zo zdvižných plošín má už viac ako tridsaťpäť rokov a ostatné mechanizmy na tom tiež nie sú oveľa lepšie. Podniku ročne uniká 1,2 milióna korún za opravy. „Keď vstúpime do EÚ, môžeme tu zriadiť historické múzeum, väčšina áut má totiž 25-30 rokov, čo sú už veterány. Keď okolo nich prechádzam, občas sa v 21. storočí cítim ako na planéte opíc," uzavrel riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín