Humenčania vedú jedna nula, Michalovčania chystajú odvetu
Humenné / Michalovce - Referendový súboj medzi mestami Michalovce a Humenné o vyššiu účasť na víkendovom referende o vstupe do únie, ktorý
Štefan Frimmer
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zorganizoval Zemplínsky denník KORZÁR, dospel včera do finále. Po veľmi tesnom víťazstve Humenného, ktoré porazilo Michalovce asi o 100 ľudí (Humenné 47,35% - Michalovce 47,04%), prišiel včera ráno michalovský primátor Jozef Bobík na humenský magistrát, aby osobne odovzdal humenskému primátorovi Vladimírovi Kostilníkovi víťaznú cenu - kartón kvalitného tibavského vína.
"Je to Rulandské biele suché, ročník 2001, verím, že ti bude chutiť," povedal primátor Bobík. Kostilník neváhal a jednu fľašu sa rozhodol ochutnať. "Tibavské víno máte naozaj dobré, no u nás je zas perfektná voda" poznamenal humenský primátor.
Šéfovia oboch miest, ktoré dlhé roky spája zdravá rivalita a súťaživosť, sa potom zhodli na tom, že víťazmi duelu sú všetci, ktorí sa referenda zúčastnili. "Humenčania mali vyššiu účasť, u nás je zas viac eurooptimistov," skonštatoval Jozef Bobík.
Odpoveď na otázku, prečo prišlo k referendovým urnám tak málo Zemplínčanov, ale primátori nenašli. "Jedným z vysvetlení by mohlo byť to, že prišlo veľmi málo mladých ľudí. Možno je to ich pohodlnosť, alebo istota, že tak či tak do únie pôjdeme, druhá skupina je možno skeptická kvôli chýbajúcim pracovným príležitostiam a nízkej životnej úrovni. " myslí si michalovský primátor. "Veril som, že k urnám príde 63 percent Humenčanov, no môj odhad bol zlý. Každý by sa mal zamyslieť, čo pre referendum urobil. Aj napriek nie najlepším výsledkom Humenné obstálo, keďže v Zemplíne mal náš okres najvyššiu účasť," poznamenal V. Kostilník.
Z humenského magistrátu sa obaja primátori presunuli na michalovský mestský úrad, kde V. Kostilník osobne umiestnil modro-bielo-žltú vlajku mesta Humenné. Visieť by tu mala presne 24 hodín.
Hoci v referendovovm súboji ťahali Michalovce za kratší koniec, už teraz chystajú odvetu. "Máme čo naprávať. Možno to skúsime opäť pri voľbách europoslancov. A snáď nebude na škodu zapojiť do súťaže aj ďalšie mestá," doplnil Jozef Bobík, ktorý všetkých prekvapil krátkym letným zostrihom. Ako dodal, skrátenie vlasov ale nebolo súčasťou duelu. Uvidíme, možno nabudúce.