epicentrum vo Vihorlatských vrchoch neďaleko obce Remetské Hámre v okrese Sobrance, cítili nielen obyvatelia Sobraniec a priľahlých obcí, ale aj obyvatelia Sniny, Humenného, Michaloviec a Vranova nad Topľou. Najväčšie škody spôsobilo zemetrasenie v obci Jasenov, kde je vážne poškodený gréckokatolícky chrám a asi 90 percent domov. Popraskané steny rodinných domov a popadané komíny zaznamenali aj v okolitých obciach. Ľudia sú šokovaní, v Sobranciach a okolitých obciach vládne strach, čo bude nasledovať.
mt: Zem sa zachvela, ľudia počuli silný výbuch
Prvý, najsilnejší otras pôdy prišiel krátko pred štvrť na jedenásť v noci. Ľudia počuli silnú ranu a vzápätí sa im začala triasť pôda pod nohami. "Strašne som sa zľakla. Z ničoho nič som počula strašnú ranu, ako keby naraz udrelo sto hromov. Najskôr som si myslela, že vybuchol plyn. Všetko sa začalo triasť, z poličiek začali padať taniere a poháre. Bežala som za zaťom, nevedeli sme, čo sa deje. Pamätám si, ako na mňa kričal, aby som utekala von z domu," opisuje najdramatickejšie minúty svojho života pani Alžbeta Chlebáková z Jasenova a pokračuje: "Na ceste pred domom sme celá rodina strávili celú noc. Ani oko som nezažmúrila. Do štvrť na štyri sme boli pred domom, potom sme si sadli na dvor na lavičku. Mám strach a bojím sa ďalšej noci." Ako pre KORZÁR povedala, počas druhej svetovej vojny vedľa nej vybuchla mína, no otras, ktorý počula pri prvom záchveve pôdy, bol omnoho silnejší. O niekoľko minút prišli ďalšie dva krátke záchvevy pôdy, ktoré boli našťastie už menej silné.
Medzi obyvateľmi Jasenova, ktorí strávili noc mimo svojich domov, vládne od utorkového večera strach. Takmer v každom zo 135 rodinných domov sú popraskané múry, zemetrasenie zničilo desiatky komínov a vážne poškodilo najmä gréckokatolícky chrám z 18. storočia. "Popraskali múry, všade je opadaná omietka. Bojím sa, že trhliny v klenbe mohli poškodiť statiku chrámu. Škodu nedokážem odhadnúť, no nebude nízka. Čo sa stane, keď sa ukáže, že došlo k poškodeniu statiky, si ani neviem predstaviť. Chrám asi zostane z bezpečnostných dôvodov istý čas uzatvorený," povedal nám šokovaný farár Štefan Blanár. Ako dodal, na nedeľu v chráme chystali prvé sväté prijímanie. Chrám navyše nebol poistený a farár nevie, odkiaľ vezme peniaze na jeho opravu.
Starosta Jasenova, kde dnes žije 330 obyvateľov, od utorkového večera nevie, kam skôr skočiť. Na obecnom úradE to vyzerá ako v mravenisku, kľučky si tu podávajú takmer všetci obyvatelia, ktorí prichádzajú hlásiť škody. Ich celkovú výšku si dnes nikto netrúfa odhadnúť, no presiahne niekoľko miliónov. "Zemetrasenie poškodilo aj kultúrny dom a dom smútku," vyratúva ďalšie škody starosta Jasenova Michal Šabak. Odkiaľ vezme obec peniaze na opravy, ale nevie. "Obecný rozpočet na to určite nebude stačiť. Uvidíme, koľko zaplatia poisťovne, možno nám časť peňazí dá štát."
mt: Sobrance zažili nočné sťahovanie
Prvým väčším mestom, vzdialeným od epicentra zemetrasenia asi 15 kilometrov, sú sedemtisícové Sobrance. Panika zachvátila aj väčšinu obyvateľov tohto prihraničného mesta. "Bolo asi štvrť na jedenásť, keď sme pocítili silný otras. Pripomínalo mi to, ako keby niekto začal triasť so stoličkou, na ktorej som sedel. Celá bytovka sa zachvela, začali sa triasť okná, trvalo to asi sedem sekúnd. Vybehli sme na balkón, rovnako ako väčšina našich susedov, niektorí dokonca aj v nočných košeliach. Pred bytovkou sa ešte kolísali pouličné lampy," povedal nám Rasťo Fiťma z Tyršovej ulice v Sobranciach. O niekoľko minút Sobrančania pocítili ešte dva slabšie otrasy. To už niekoľko desiatok z nich nevydržalo, zbalili sa a odišli k príbuzným mimo mesta. "Do pol hodiny odišlo z parkoviska minimálne 15 áut," dopĺňa pán Fiťma.
mt: Informačné vákuum
Väčšina Zemplínčanov, najmä v Sobranciach a najviac postihnutých obciach, v prvom momente netušila, čo je príčinou otrasov. Mnohí si v prvých sekundách mysleli, že vybuchol plyn. Zarážajúce však je, že obyvatelia Jasenova a väčšiny ďalších obcí do rána nevedeli, čo sa deje. "Vládla tu panika a strach. Nevedeli sme vlastne nič, chýbali nám informácie. Cez obec sa prešli policajti, nebol tu ale nikto, kto by nám vedel povedať, čo presne sa stalo," posťažovala sa mladá Jasenovčanka. Starosta Šabak sa ale bráni: "Ja som takisto nemal žiadne informácie. Oficiálne potvrdené zemetrasenie som mal až ráno."
O čosi lepšie na tom boli obyvatelia Sobraniec. Krátko pred polnocou sa z mestského rozhlasu dozvedeli, že išlo o zemetrasenie a nemajú podliehať panike. "Ľudia sa držali statočne aj napriek psychickému stresu, ktorý v našom regióne zažili prvýkrát," povedal primátor Sobraniec Štefan Staško.
mt: Prebúdza sa Vihorlat?
Epicentrum zemetrasenia, ktoré malo tektonický pôvod, bolo podľa seizmológov vo Vihorlatských vrchoch, neďaleko obce Remetské Hámre. "Išlo o stredne silné zemetrasenie a jeho lokálne magnitúdo podľa záznamov Národnej siete seizmických staníc bolo 4,2," povedal nám zástupca vedúceho oddelenia seizmológie Geofyzikálneho ústavu SAV RNDr. Peter Labák, PhD.
Ako dodal, seizmológovia okrem troch otrasov v utorok v noci zaznamenali ďalšie tri menšie aj počas včerajšieho dopoludnia. Aké sú prognózy ďalšieho vývoja, si ale netrúfal povedať. "Ak bol prvý otras najsilnejší, ide teraz už len o menej intenzívne dotrasy. Ak to boli ale predtrasy, nie je vylúčené, že by mohol nasledovať ďalší, ešte silnejší," doplnil doktor Labák. Za zemetrasením netreba hľadať vyhasnutú sopku Vihorlat, pretože podľa vyjadrení seizmológov "súvislosť so sopečnou činnosťou je prakticky vylúčená".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín