legislatívy majú zapojiť do projektu pracovných návykov z dielne Národného úradu práce. Snaha eliminovať týmto spôsobom čiernu prácu, mu v Zemplíne veľmi nevyšla. Nezamestnaní prišli na to, ako sa dá zákon obísť.
"Z viac ako 1100 nezamestnaných sme vybrali prvých 82, ktorí majú pracovať po 15 hodín týždenne na dobu troch mesiacov. Keď sa to dozvedeli, asi 20 "sa hodilo na maródku", takže zmluvy s úradom práce ani nepodpísali. Situácia sa zopakovala po odštartovaní projektu od 1. mája, keď si niekoľkí opäť vybavili práceneschopnosť," vysvetlil zaujímavý fenomén starosta Pavloviec nad Uhom Jozef Kočan, ktorý tvrdí, že má veľmi presné informácie o tom, že väčšina týchto "zdravých nemocných" odišla za prácou do Čiech. Ako dodal, odmietavo sa k veci postavili štátni úradníci, ktorých včera obišiel. "Putoval som od úradu práce až po odbor sociálnych vecí, kde so mnou odmietli spísať sťažnosť, hoci podľa zákona o správnom konaní, je to ich povinnosťou. Štát prichádza o peniaze, ale nikoho to nezaujíma," konštatoval.
Jeho cestu po úradoch sme si zopakovali aj my. Je to síce šokujúce, ale pri vyhýbaní sa povinnostiam spomínaným nezamestnaným pomáha platná legislatíva "Len čo nám prinesú potvrdenie od lekára o PN, nemajú povinnosť sa hlásiť každé dva týždne, nemusia dokladovať, že si aktívne hľadajú prácu a nie je v našej kompetencii skontrolovať oprávnenosť ich PN," poznamenala na margo veci riaditeľka michalovského Okresného úradu práce (OÚP)Gabriela Borovská.
Na otázku, kto teda môže skontrolovať nezamestnaných na PN, zareagovala, že asi Sociálna poisťovňa. Na jej michalovskej pobočke sme sa však dočkali negatívnej odpovede. Podľa riaditeľky Marty Gajdovej "pacient, ktorý je evidovaný na úrade práce, nie je poberateľom nemocenských dávok, takže naši revízni lekári nemôžu u neho skontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, čiže oprávnenosť PN." Podľa jej názoru sa tým má zaoberať odbor sociálnych vecí, ktorý je de facto "zamestnávateľom" nezamestnaného.
"Neexistuje kontrolný mechanizmus, ktorý by nám to umožňoval. Máme možnosť robiť šetrenia v rodine, ale preverovania maródok sa to netýka. Možno by to mohol urobiť okresný štátny lekár," vyjadril sa vedúci odboru sociálnych vecí Marek Maťaš. Veľa nového sme sa nedozvedeli ani od štátneho lekára. "Na podobné kontroly nechodím, to robí Sociálna poisťovňa. Keby som dostal konkrétny písomný podnet, že niektorý lekár vypisuje maródky neoprávnene, musel by som v zákonom stanovenej lehote vyšetriť," povedal J. Merkl. Nepochodili sme ani na zdravotných poisťovniach. Ako sa vyjadrila revízna lekárka michalovskej pobočky VšZP A. Dzurjová: "my uhrádzame len zdravotnícke úkony na začiatku a konci choroby, ale nie nemocenské dávky."
Náš maratón pokračoval až na ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Hovorca ministerstva Martin Danko zostal našou otázkou najskôr prekvapený, ale po preverení zistil, že zákon je v tomto smere nedokonalý. "Týchto nezamestnaných by mohol kontrolovať úrad práce aj odbor sociálnych vecí, ale závisí to od ich kapacít a personálnych možností," povedal. Ako dodal, o probléme hovoril priamo s ministrom Kaníkom a podnet bude slúžiť na zlepšenie zákona o zamestnanosti. "V priebehu tohoto roka pripravujeme jeho novelu, ktorá začne platiť od 1. januára a jeho tvorcovia urobia všetko pre to, aby spomínané deformácie neumožňoval," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín