uchádzajúcu sa o zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, bolo leitmotívom premiéry Tokajského festivalu, ktorý sa počas víkendu konal na viacerých miestach Zemplína. Jeho epicentrom bol vzácny renesančný kaštieľ v Borši, kde sa narodil František Rákoczi II. V jeho areáli prebieha rozsiahla rekonštrukcia a archeologický výskum, ale atmosféru podujatia, to paradoxne ešte zlepšilo.
V kaštieli, kde na vás zo všetkých strán dýcha história, sa posolstvo predkov pred očami početného publika pretavovalo nielen do pohárov, naplnených skvelým tokajským vínom, ale aj do folklórnych tradícií, kvôli ktorým sa na nádvorie zbehli súbory z celého regiónu na oboch stranách slovensko- maďarského pomedzia. Celý pestrý virvar, odohrávajúci sa pomedzi archeologické vykopávky a oživený stovkami divákov, ktorí mohli vychutnávať nielen krásu prostredia, ale aj menej poetický, ale k životu potrebný kurací perkelt vo viacerých prevedeniach, či naživo sledovať degustátorov pri ochutnávaní vzoriek po všetkých stránkach splnil cieľ podujatia a tí, ktorí sa rozhodli stráviť tu svoj voľný čas, odchádzali nabití pozitívnou energiou.
Celý festival odštartovala súťaž v degustácii vín v Borši, ktorej čosi cez dvadsať kilometrov na sever, v Trebišove, sekundovalo otvorenie vôbec prvého archívu tokajských vín na Slovensku. "Archív sa nám podarilo zriadiť s pomocou firiem z regiónu s minimálnymi nákladmi. Jedna dodala stavebné práce, iná police, ďalšia vstupnú kovovú bránu. Prvých 171 fliaš nám poskytlo 5 najväčších producentov tokajského vína na slovenskej strane, do konca roka k nim pribudne niekoľko desiatok vzoriek z maďarskej strany. Základom archívu sú aj dve fľaše tokajského z Francúzska a Talianska. Najstarším exponátom je vzácne Tokajské samorodé suché z roku 1961 z Výskumnej stanice vo Viničkách," uviedol pre ZDK riaditeľ Vlastivedného múzea v Trebišove Juraj Žadanský.
Na otázku, koľko fliaš sa do archívu zmestí, resp. kedy sa naplní, so smiechom povedal, že "my tu vtedy už nebudeme". Vylúčil aj riziko, že by vzácne kusy z archívu mohol ktosi potajomky ochutnávať, je totiž "pod zámkou". "Keď bude treba, nejaké ešte doplníme, ale myslím, že to nebude potrebné," poznamenal. Po slávnostnom rituáli otvárania archívu, ktorý pripravilo trebišovské divadlo "G" a modlitbe nad vínom, končiacej obligátnym Amen, pripravenú pásku prestrihol košický župan Rudolf Bauer za asistencie poslanca Alexeja Ivanka. Pripadla im aj česť ako prvým vstúpiť do archívu. Po krátkom poobhliadnutí sa si to obaja namierili k vzácnemu exponátu z roku 1961 a v zvedavosti porušili aj múzejnícku zásadu Nedotýkať sa! Vzhľadom k mimoriadnej situácii sa však sankcie ani vyvedenie z múzea nekonali.
Po vyskúšaní všetkých druhov a vzoriek tokajského vína, ktoré najväčší producenti vystavovali priamo v expozícii tokajského vinohradníctva, sa oficiality z kraja aj regiónu presunuli do Borše, kde župana previedol celým areálom boršiansky starosta Michal Szabó. Okrem Košického samosprávneho kraja a trebišovských osvetárov, ktorí boli organizátormi celého festivalu, totiž kus dobrej práce urobil práve boršiansky obecný úrad. Krátka návšteva sa nepristavila ani pri kuracom perkelte, ktorý rozvoniaval v kotlíkoch ôsmich súťažných družstiev.
Väčšina publika si medzitým pozrela krátky folklórny vstup súboru Bordogközi z Kráľovského Chlmca, ktorý odišiel robiť turné po všetkých tokajských obciach, aby ich obyvateľov pozval na nedeľné vystúpenia. Aj jeho členovia ocenili kvality majstrov kuchárov, ktorí si svoje kuchárske náčinie rozložili priamo vedľa vzácnych archeologických vykopávok a chutnej stravy z hrncov rýchlo ubúdalo. A aby im nezaškodilo, hneď za nimi tieklo potokom 1000 litrov tokajského, ktoré zadarmo podávala jedna z tunajších firiem. Potokom určite netieklo a ani nemohlo víno, ktoré degustovala na nádvorí päťčlenná komisia. "Degustátori ochutnali viac ako osemdesiat vzoriek vín, väčšinou tokajských, ale pre spestrenie sme k nim pridali aj červené," vyjadril sa predseda degustačnej komisie Zoltán Mihók.
Hostia z Košíc, starostovia siedmich tokajských obcí a odborníci z Nitry sa medzitým presunuli do SOUP Viničky, kde sa konal seminár o Tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorý priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Materiál o tom, v akom štádiu sú rokovania o uznaní značky, resp. zápisu do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, pripravujeme do jedného z najbližších vydaní ZDK. Tokajský festival vyvrcholil včera kultúrnym programom, ktorý ukážkou z dejín európskeho bojového umenia otvorili divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis a skupina Runa z Košíc. Voľba vinohradníckeho richtára, skvele načasovaná na sviatok patróna vinohradníkov Sv. Urbana sa pre publikom odohrala v profesionálnom prevedení súboru Zobor z Nitry. V pásme Tokajský výber dostali priestor folklórne kolektívy z južného Zemplína, v programe Na zdravie zase ich kolegovia z maďarskej strany. Zostáva veriť, že novozaložená tradícia, ktorá má šíriť slávu Tokaja, si v budúcnosti nájde čoraz viac priaznivcov a po vstupe do únie naň nájdu cestu aj zahraniční hostia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín