prinútili vládu uvoľniť zo štátneho rozpočtu potrebné peniaze na dofinancovanie prevádzky škôl. Odborárov vyprovokovalo aj avízo o zrušení tarifného odmeňovania zamestnancov verejnej služby.
Podľa oficiálnych informácií chýba školám na Slovensku len na bežnú prevádzku viac ako miliarda korún. Niektoré už teraz avizujú, že nebudú mať z čoho ukončiť školský rok a otázniky visia nad začiatkom ďalšieho. "Dnešným mítingom sme sa dostali do stavu štrajkovej pohotovosti a pokiaľ naše požiadavky nebudú naplnené, sme odhodlaní na ostrý, časovo neobmedzený štrajk. Dôvodom nášho postoja je neplnenie kolektívnej dohody na rok 2003. Vláda už v tomto roku plánuje zrušiť sľubovaný trinásty plat a navrhuje rušiť ďalšie platy aj v roku 2004," vyjadrila sa na margo včerajších protestných akcií michalovská odborová predáčka Albína Vinclerová.
Ako dodala, vláda deklaruje, že dokáže urobiť kolektívnu dohodu aj bez odborov. "My tvrdíme, že dokážeme byť aj bez takejto vlády," oslovila učiteľov, ktorí prišli protestovať priamo spred katedier. Vyzvala ich, aby sa prestali báť a zobudili sa, lebo už nemajú čo stratiť.
Pre školstvo vyzerajú hrozivo aj návrhy východísk štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa nich by do školstva malo pritiecť len 3,6 % HDP, čo je asi 46 miliárd korún, odbory požadujú o deväť miliárd viac. Vo vyspelých krajinách sa suma na vzdelávanie pohybuje okolo 5 a viac percent. "Vrcholom arogancie vládnej moci je avízo o zrušení tarifných platov, ktoré by v rezorte vytvorilo konkurenčné prostredie. Takýto model nemá nikde vo svete obdobu," poznamenala A. Vinclerová.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín