spravuje Svetová banka, rozhodol na svojom zasadaní vo Washingtone o podpore unikátneho projektu likvidácie polychlórovaných bifenylov (PCB) z Chemka Strážske. GEF na likvidáciu nebezpečných PCB odpadov nespaľovacou technológiou prispeje sumou 10 miliónov USD. Znamená to, že už čoskoro by sa mohlo začať s likvidáciou vyše tisíc ton nebezpečných PCB látok, uskladnených v areáli závodu.
"Rozhodnutie o financovaní bolo pre realizáciu celého projektu kľúčové. Pozitívny postoj rady GEF je veľkým úspechom pre všetkých, ktorí na projekte participujú," uviedol pre náš denník koordinátor toxickej kampane Martin Hojsík z Greenpeace, ktorá podporu Riadiaceho orgánu GEF privítala.
Náklady na kompletnú realizáciu projektu predstavujú sumu vyše 20 miliónov dolárov (takmer 700 miliónov SK). GEF na projekt prispeje polovicou tejto sumy, financovanie zvyšnej časti nákladov by si mali rozdeliť Slovenská republika (4,49 milióna USD), súkromné spoločnosti (4, 41 milióna USD), organizácie OSN napr. UNIDO (665 000 USD), UNDP (235 000 USD) a mimovládne organizácie (270 000 USD). V najbližších mesiacoch by malo dôjsť k rokovaniam medzi Ministerstvom životného prostredia SR a Chemkom o konkrétnom spôsobe spolufinancovania projektu. Jeho úspešná realizácia bude záležať práve od dohody oboch partnerov.
Chemko by sa na projekte malo podieľať sumou vyše 100 miliónov korún. Podľa riaditeľa Ekologických služieb s. r. o., 100 percentnej dcérskej spoločnosti Chemka Eugena Kovaľa však "nie je v našich možnostiach za jeden rok prefinancovať takúto čiastku." Pomoc prednedávnom prisľúbili aj poslanci parlamentného výboru pre životné prostredie, ktorí v národnej rade navrhnú, aby bol budúcoročný rozpočet ministerstva životného prostredia na vyriešenie starých ekologických záťaží vyšší o jednu miliardu korún.
"Veľmi dôležité tiež je, aby sa ministerstvo životného prostredia a akciová spoločnosť Chemko Strážske spoločne zaviazali riešiť aj problém kontaminácie PCB mimo závodu. Ide predovšetkým o odpadový kanál z Chemka a prívodný kanál Zemplínskej šíravy. Problém znečistenia prostredia PCB sa totiž nedá riešiť oddelene. Nedá sa riešiť iba znečistenie v areáli, alebo iba znečistenie okolia. Problém sa musí riešiť komplexne raz a navždy!", dodal Martin Hojsík.
Podstatou projektu, ktorý získal podporu fondu GEF, je nespaľovacie zneškodňovanie polychlórovaných bifenylov z areálu Chemka modernou ekologickou technológiou tzv. hydrogenácie. V prípade, že nevzniknú ďalšie komplikácie, dekontaminačná technológia by mala byť nainštalovaná v Chemku tak, aby zneškodňovanie PCB mohlo začať v roku 2005.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín