Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Viceprimátor Užhorodu: "Víza komplikujú život Slovákom i Ukrajincom

Michalovce - Hoci je 120-tisícový Užhorod hraničným mestom, vzdialeným od Slovenska čo by kameňom dohodil, pre väčšinu Zemplínčanov predstavuje

naozajstnú exotiku a život na západnej Ukrajine si nevedia dobre predstaviť. Ľudia v mesta na rieke Už (z toho vznikol názov Už - gorod) však nežijú v zemľankách, ako by si to mnohí možno mysleli. Život v centre Zakarpatskej oblasti Ukrajiny v mnohom pripomína Slovensko. Na problémy i spôsob života Užhorodčanov sme sa opýtali viceprimátora Užhorodu Vasila Havriloviča Baláža (na snímke), ktorý nášmu denníku poskytol exkluzívne interview.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa Slovákov má o živote na Ukrajine skreslené predstavy. Ukrajinu si spájajú s mafiou, pašovanými cigaretami, utečencami, ktorí ilegálne prechádzajú spoločnú hranicu a nízkym ekonomickým rozvojom. Aká je realita?

SkryťVypnúť reklamu

- Dosť rozdielna. Užhorod je jedno z najväčších a najstarších miest Ukrajiny. Podľa rebríčka, zostaveného na základe úrovne priemerných príjmov, je Užhorod v prvej desiatke v rámci celej Ukrajiny. Obyvateľ mesta mesačne zarába v priemere asi 427 hrivien (v prepočte asi 3 200 korún - pozn. redakcie). Ekonomika mesta sa transformuje, no veľa priemyselných podnikov, v ktorých kedysi pracovalo 4 aj 6 tisíc ľudí, je dnes kvôli nedostatku zákaziek zatvorených. Najväčším podnikom v meste je textilná fabrika, kde pracuje 900 ľudí, o tri mesiace sa pripravuje otvorenie poľsko-slovenského podniku Hroklin-Karpaty na výrobu nábytku. Chystá sa k nám aj japonská spoločnosť Yazaki a verím, že po vstupe Slovenska do únie sa práve naša oblasť stane zaujímavejšou pre investorov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom pre obe krajiny sú ilegálni utečenci, ktorí načierno prechádzajú zelenú hranicu. Z ukrajinskej strany sa denne načierno na Slovensko dostávajú desiatky migrantov a tisíce ďalších sa k nám chystajú. Čo s tým chcete urobiť?

- Je to pre nás vážny problém. O všetkých zadržaných sa musíme postarať, nakŕmiť ich, ubytovať, ošatiť. Všetko trvá niekoľko mesiacov, pokiaľ sa podarí vybaviť potrebné doklady a môžeme ich poslať tam, odkiaľ prišli. Všetky náklady platíme mi a preto by bolo jednoduchšie, keby sa ich podarilo zadržať na našej východnej hranici s Ruskom. Ak bude existovať bariéra tam, komplikácie na slovensko-ukrajinskej strane sa výrazne znížia.

Medzi slovenskou verejnosťou sa otvorene hovorí o tom, že život na Ukrajine ovláda podsvetie. Aký má mafia vplyv na život ľudí v Užhorode?

SkryťVypnúť reklamu

- Pred štyrmi, piatimi rokmi tu bolo niekoľko skupín podsvetia, no podarilo sa ich eliminovať a dnes je situácia pod kontrolou.

Život ľudí na oboch stranách výrazne ovplyvňujú víza. Po vstupe Slovenska do EÚ a vybudovaní Schengenskej hranice bude prechod z jednej strany na druhú ešte komplikovanejší. Nebojíte sa, že vznikne akási železná opona?

- Obyvatelia Užhorodu pochopiteľne nie sú spokojní s existenciou víz. Len malá skupina ľudí si môže dovoliť zaplatiť vysoké poplatky, nehovoriac o veľkej byrokracii, ktorá je s vydávaním víz spojená. V Užhorode síce pôsobí slovenský konzul, no je tu pre celú Zakarpatskú oblasť. S vízami je ale spojená komplikovaná administratíva, čo veľa ľudí odrádza. Rovnaké je to aj pre Slovákov, ktorí chcú prísť k nám.

Vízový režim sa pravdepodobne nezmení. Čo by podľa vás pomohlo, aby bol dopad na život ľudí a susedské vzťahy minimálny?

- Jednoduchý systém udeľovania víz a minimálne poplatky tak, ako by to malo platiť s Poľskom. Mám informácie, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí o tejto alternatíve uvažuje. Čím skôr sa to stane realitou tým lepšie. Pre Slovákov i Ukrajincov.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu