poslancov s vedením firmy MIBYT, s.r.o., ktorá spravuje mestské byty, dopadli zle a problém s plánovaným zvýšením nájomného zostal otvorený.
Šéf finančnej komisie Barnabás Ferkó už na poslednom zastupiteľstve upozornil, že tohtoročný rozpočet, ktorý schválili až začiatkom apríla, je veľmi napätý. Najrizikovejšou položkou, ktorá mala mestu priniesť 1,2 milióna korún navyše, bolo zvýšenie nájomného firme MIBYT, s.r.o., ktorá podľa zmluvy odvádzala mestu 300-tisíc korún ročne. Keďže mesto sa musí do konca roka vysporiadať s 5,4-miliónovým schodkom z vlaňajška, pri tvorbe rozpočtu sa rozhodlo navýšiť MIBYT-u nájomné na 1,5 milióna korún ročne. Na posledných zastupiteľstvách poslanci aj primátor síce viackrát deklarovali, že vedenie firmy si nevie nájsť čas na rokovanie, ale napriek riziku viac než neistú položku zahrnuli do rozpočtu. Definitívny termín rokovania padol až minulý týždeň a obe strany sa konečne stretli. Žiaľ, kosa padla na kameň.
"Vyzerá to veľmi zle, firma s navýšením nájomného nesúhlasí. Argumentuje, že v tomto období roka sa to nedá," skonštatoval šéf finančnej komisie Barnabás Ferkó. Jeho informáciu nám potvrdil výkonný riaditeľ MIBYT-u, s.r.o. Karol Gyure. "Zvýšené nájomné nemôžeme zakalkulovať do ceny tepla vo výške a čase, ako to chce samospráva. Regulované ceny stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). Ide o pevnú sumu, ktorá sa počas roka nemení. Naviac, všetci poslanci by si mali uvedomiť, že zvýšenie nájomného sa odrazí v cenách, ktoré budú platiť občania," argumentoval výkonný riaditeľ. Ako dodal, okrem ceny tepla sa regulácia týka aj spomínaného nájomného, ktoré je podľa neho aj pri sume 300-tisíc korún ročne už na strope limitu. "Odporučil som vedeniu mesta skontaktovať sa s URSO, aby posúdil, či je zvýšenie, o ktoré žiadajú, naozaj odôvodnené a či sa to dá aj uprostred roka. Ja si to však nemyslím," poznamenal.
Podľa šéfa finančnej komisie B. Ferkóa mesto súbežne s nadviazaním kontaktov s URSO cestou právnika zvažuje aj vypovedanie zmluvy s MIBYT-om. "Žiaľ, zmluva má trojročnú výpovednú lehotu, takže hľadáme možnosti ako ju vypovedať v skrátenom čase 6 mesiacov. To sa však dá iba v prípade jej hrubého porušenia druhou stranou," vysvetlil zamotanú situáciu. Podľa jeho slov sa mesto kvôli tomu ocitlo medzi mlynskými kameňmi. Bez súhlasu firmy nájomné zvýšiť nemôže a plán "B", ako nájsť chýbajúce peniaze, zatiaľ neexistuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín