ktoré nemá konca kraja a počudovaniu ľudí nad tým, že platia nielen u lekára ale aj v lekárni, však zatiaľ k žiadnym vážnejším incidentom nedošlo.
"Kým v piatok sa u nás dvere nezatvorili až do večera, už v pondelok sme pocítili pokles pacientov v lekárni až na polovicu. Čiastočne to súvisí s tým, že niektorí sa liekmi predzásobili, múdrejší však budeme o mesiac, kedy im lieky dojdú a budú musieť prísť aj napriek poplatku," uviedla pre náš denník majiteľka trebišovskej lekárne TILIA Mgr. Lýdia Degrová. Ako dodala, pacienti sa zlostia a najviac pripomienok majú sociálne odkázaní a ľudia s preukazom ťažko zdravotne postihnutého, pre ktorých platí výnimka, ale pokiaľ nemajú príslušný doklad, musia platiť aj oni. Lekárnikov trápi pomer medzi tým, koľko odvedú poisťovniam(15 Sk) a koľko zostane lekárni(5 Sk). "Keď už to celé musí byť, mali nám nechať aspoň desať korún, lebo spracovanie receptu má minimálne takú hodnotu," skonštatovala Mgr. Degrová.
Podobné skúsenosti má aj majiteľka michalovskej lekárne SANAMUS RNDr. Eleonóra Zlacká. "Ľudia frflú, ale platia. Hneď v pondelok sme tu mali pacienta, ktorý sa rozčuľoval, že lieky mu predpísali ešte 30. mája, ale keďže ich nikde nevedel zohnať, vybral si ich až 2. júna, kedy sa už za recept platilo. No, čo mu poviete?" poznamenala s dodatkom, že aj u nich napriek dobrej polohe na pešej zóne prudko klesol počet pacientov. Prekvapením sú vyjadrenia majiteľky lekárne Valeriána v Trhovištiach Mgr. Anny Benkovej. Obec je známa vysokým pomerom sociálne odkázaných a najmä Rómov, ale potvrdenie o sociálnej odkázanosti zatiaľ ešte pri vydávaní liekov nevidela. "Aj my cítime odliv pacientov. Za tie tri dni úplne vymizli školáci, ktorí strach s písomiek alebo skúšania neraz riešili návštevou lekára. Na ľuďoch, ktorí si prídu vybrať lieky, vidno na prvý pohľad, že naozaj majú zdravotné problémy. Minister mal asi pravdu, keď tvrdil, že rýchlo vylieči niektorých "chorých"," povedala.
Oťukávací systém po zavedení poplatkov zvolili ľudia v Pavlovciach nad Uhom. Podľa majiteľky tunajšej lekárne ALMA PharmDr. Márie Uhelákovej ich v pondelok prišlo veľmi málo a zostali prekvapení, že sa za recept naozaj platí. Na druhý deň prišli ďalší ako by to chceli tiež vyskúšať a včera sa už vyskytli aj slovné incidenty. Mnohí nedokážu pochopiť, že platiť musia nielen u lekára ale aj v lekárni. "Ak to bude takto pokračovať, bude tu ešte horúco. Málokto pritom vie, že z tých dvadsať korún nám zostane len päť a zvyšok odvedieme poisťovniam. Iróniou je, že kým my na peniaze za lieky od poisťovní čakáme 150 a viac dní, ony prvý finančný efekt z poplatkov uvidia už o mesiac," uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín