Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Zápis Tokaja do svetového dedičstva UNESCO sa na rok odkladá

Viničky Slovenská časť Tokajskej vinohradníckej oblasti (TVO) si na zápis do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO bude musieť ešte minimálne rok

počkať. So sklamaním to skonštatovali účastníci posledného pracovného stretnutia k problematike TVO, ktoré sa nedávno konalo v Strednom odbornom učilišti poľnohospodárskom vo Viničkách.

Pozdvihnutie TVO sa vlani v septembri dostalo medzi priority vlády SR a následne sa rozkrútil kolotoč pravidelných pracovných stretnutí na úrovni Košického samosprávneho kraja, ktorý je poverený projektovým manažérstvom. Ako vo Viničkách zdržanlivo priznal aj sám košický župan Rudolf Bauer, "príprava projektov mohla byť rýchlejšia a už teraz je jasné, že sme nevyužili všetky možnosti." Ako dodal, samosprávny kraj má záujem pozdvihnúť Tokaj, pričom jednou z grandióznych vízií je prepojenie oblasti zo Zemplínskou šíravou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O čom sa vlastne bavíme?

Kardinálna otázka znie: má to zmysel? Čerpanie z európskych fondov špeciálne pre Tokajskú vinohradnícku oblasť je totiž viazané na uznanie značky a na už spomenutý zápis do svetového dedičstva. Slová generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu na Ministerstve pôdohospodárstva Ladislava Dobosa, ktorý bol priamym účastníkom všetkých rokovaní o uznaní a zápise, schladili každého, kto si pri krásnej vízii vyloďovania stoviek turistov na hati v Strede nad Bodrogom kreslil skvelú budúcnosť TVO.

Nášľapné míny

Je všeobecne známe, že maďarskú časť Tokaja naši južní susedia zapísali do UNESCO už v roku 1998. V našom prípade nejde o nový zápis, len o rozšírenie už existujúceho, ktorý má Maďarsko v suchu. Európska únia do tejto otázky nemieni zasahovať a odporučila Slovensku získať súhlas maďarskej vlády. Pri bilaterálnych rokovaniach naši južní susedia na základe starých uhorských máp z roku 1908 argumentovali, že v čase vzniku 1.ČSR zostali na slovenskej strane Tokaja len tri obce Viničky, Malá Tŕňa a Slovenské Nové mesto. "Oblasť sa nielen na maďarskej, ale aj na slovenskej strane rozširovala a v roku 1961 už mala TVO na Slovensku 908 hektárov a patrilo do nej 7 obcí," vysvetlil L. Dobos.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, Maďari to nechcú akceptovať. Súhlas na zápis Slovensko nedostalo ani pri ďalších rokovaniach na úrovni ministerstiev kultúry a diplomacie. "Maďarsko vyšlo s návrhom, aby slovenská TVO patrila len do nárazníkovej zóny, čo sme nemohli akceptovať," vysvetlil. Napriek tomu Slovensko poslalo žiadosť o zápis s príslušnou dokumentáciu do Paríža, aby ju UNESCO posúdilo.

Koniec ružových snov

Do Francúzska však nedošla. Pred pár týždňami sa všetci zainteresovaní dozvedeli, že celý proces stoplo slovenské ministerstvo zahraničných vecí. "Žiadosť stiahlo, lebo vraj nespĺňala niektoré formálne náležitosti a namiesto nej do Paríža putoval materiál o slovenských pralesoch. Museli sme sa zmieriť s tým, že podanie žiadosti sa odkladá o rok," skonštatoval L. Dobos. Perličkou je, že táto správa uzrela svetlo sveta pár hodín po tom, ako košický župan Rudolf Bauer v podzemí trebišovského Vlastivedného múzea slávnostne otvoril prvý archív tokajského vína. Podľa slov šéfa sekcie má maďarská strana výhrady aj voči našej legislatíve v oblasti vinohradníctva. "Chce, aby sme naše zákony zosúladili s tými, ktoré má Maďarsko. Na našom ministerstve už vznikla expertná skupina, ktorá sa tým zaoberá," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Máme čo doháňať

Napriek tejto tvrdej realite a sklamaniu má stopnutie žiadosti aj výhodu. Podľa L. Dobosa aj ďalších odborníkov na TVO, možno slovenská diplomacia zabránila medzinárodného faux pas. Keby sme totiž expertnej komisii UNESCO začali ukazovať naše tokajské vinohrady, asi by sme sa nevyhli začervenaniu. To, čo bolo na papieri, nie veľmi korešponduje s realitou v teréne. "Prešľapal som si vinohrady na oboch stranách hranice. Máme čo robiť, aby sme sa vyrovnali tomu, čo možno vidieť u našich susedov. Špeciálne som sa zameral na jadro maďarskej TVO, ktoré bolo zapísané do UNESCO. Platia tam veľmi striktné pravidlá, čo u nás nie je," priznal. Ak teda chceme značku a zápis, musíme dokázať, že tokajské vinohrady par excellence, o ktorých toľko hovoríme, naozaj máme. "Z EÚ sem nepríde ani koruna, ak nedokážeme, že projekty, ktoré robíme, sú naozaj oprávnené," otvorene priznal L. Dobos.

Pripravme si žolíky…

Vo svetle týchto faktov si musíme otvorene priznať, že napriek úsiliu vlády, KSK, slovenskej diplomacie, a odborníkov sme sa zatiaľ pri uznaní značky a zápise vlastne nepohli ani o krok. Na to, ako veľmi zaostávame za našimi susedmi pri ochrane značky Tokaj a viníc, stačilo prejsť cez južné hranice. Vďaka našej neprezieravosti a prílišnému sebavedomiu sme dostali zaslúžené K.O. a v období, keď sme už mali písať projekty, stojíme na mŕtvom bode. To, či dokážeme pozbierať čriepky z toho, čo nám ešte z pravého Tokaja zostalo a s istotou sa vrátiť k rokovaciemu stolu, závisí len od nás. Karty sú rozdané a našou úlohou je nájsť žolíky, ktoré nám v práve dohratej partii tak zúfalo chýbali…

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 490
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 978
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 650
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 847
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 232
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu