vysvedčenie vysnívanú podobu a na svete sú problémy - strach ísť domov, hrôza z reakcie rodičov a v extrémnych prípadoch aj úteky z domu či pokusy samovraždu. Psychológovia dôrazne varujú všetkých nahnevaných rodičov: Netrestajte svoje deti, vysvedčenie už aj tak nezmeníte.
Podľa všeobecných prieskumov napriek každoročným upozorneniam každé tretie dieťa za zlé vysvedčenie rodičia trestajú a každé piate dokonca fyzicky a pritom kľúč k vyriešeniu zlých študijných výsledkov detí je aj v rodine. Vyhlásenia rodičov v štýle "ak donesieš zlé známky, ani sa mi domov nevracaj" alebo "uvidíš, čo ti urobím" nie sú na mieste. „Zlé vysvedčenie je len vrcholom ľadovca. Pod jeho hladinou je väčšinou nezáujem o prospech dieťaťa počas roka a nedôslednosť rodičov. Pokiaľ sa o výsledky svojho školáka zaujímajú systematicky, horšia známka na vysvedčení nemôže byť pre nich prekvapením. Krik a bitka to nevyriešia, iba dieťa zbytočne demotivujú. Viac ako trest pomôže diskusia a to nielen na konci roka," uviedla pre KORZÁR riaditeľka humenskej Pedagogicko-psychologickej poradne PhDr. Svetlana Kozmonová.
Ako dodala, aj zákazy, ktoré majú na deti pôsobiť výchovne, majú mať svoje hranice. Prázdniny slúžia najmä na oddych a nie na opozdené štúdium. Veľmi nesprávnym ale aj rozšíreným postojom, ktorý dieťa ponižuje, je jeho porovnávanie s inými spolužiakmi, resp. s úspešnejšími súrodencami. "Každé dieťa má svoje hranice. Naviac, niektorí rodičia majú sklony kompenzovať si svoje nenaplnené ambície prehnanými nárokmi naň. Ak majú pocit, že ich školák má na viac, mali by navštíviť psychológa a ak zistí opak, musia sa s tým zmieriť. Vždy je lepší šťastný trojkár ako nešťastný jednotkár," dodala psychologička.
Zaujímavý recept, ako sa vyhnúť problémom po horšom vysvedčení, majú v humenskej ZŠ na Laboreckej ulici. „Raz mesačne každý triedny učiteľ skontroluje žiacke knižky a dopíše do nich chýbajúce známky. Je šokujúce, že mnohé nie sú podpísané aj celý rok. Niet sa potom čo čudovať, že rodičia sú potom zaskočení zlým vysvedčením," vysvetlila riaditeľka školy Mgr. Emília Bočková. Ako dodala, na škole zaviedli aj konzultácie, ktorým venujú priestor dve hodiny týždenne a pre rodičov, ktorí majú záujem o informácie, je vedenie školy k dispozícii kedykoľvek.
„Háčik je v tom, že práve rodičia problémových detí nikdy neprídu a musíme ich vyzvať písomne. Spamätajú sa štyri dni pred záverečnou klasifikačnou poradou a vtedy je tu hotová invázia. Rodič má prospech svojho dieťaťa sledovať celý rok a nie len v čase, keď už horí. Vinu za výsledky na vysvedčení potom musí niesť aj on a nie dieťa zbytočne trestať alebo naň kričať," uzavrela Mgr. Bočková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín