teplární a v priemysle, ktoré sa každoročne konajú pod hlavičkou Energobytu, s. r. o. Humenné.
Táto humenská spoločnosť patrí k prvým na Slovensku, ktoré realizujú projekt domových odovzdávacích staníc tepla na území mesta. Počas prvého dňa dvojdňového podujatia sa odborníci zaoberali investičným zámerom projektu, analýzou energetických ukazovateľov u zrealizovaných staníc, ekonomickým a finančným zabezpečením ich výstavby. Na rad prišla aj debata o energetickej náročnosti vykurovania bytov v meste Humenné, skúsenostiach s prevádzkovaním 140 tlakovo závislých podstaníc, problematike dodávky teplej úžitkovej vody v systéme centrálnych zdrojov tepla mesta.
Včera zaznela prezentácia skúseností s riadiacimi systémami domových podstaníc a výsledky využitia údajov dispečerského systému pre plánovanie a riadenie tepelného hospodárstva v meste. Dr. Ing. Kvetoslava Šoltésová CSc., zo Slovenskej energetickej agentúry v Bratislave hovorila o štrukturálnych fondoch Európskej únie a o sektorovom operačnom pláne priemyslu a služieb. „Projekt výstavby domových odovzdávacích staníc tepla na prípravu teplej úžitkovej vody zníži straty na rozvodoch, zobjektívni vyúčtovanie platieb, takže finálnym výsledkom je lepšia kvalita a nižšia cena tepla," povedal riaditeľ Energobytu s. r. o. a konateľ Humenskej energetickej spoločnosti. Celkový objem investícií je vo výške 80 mil. Sk, nutnosť úverových zdrojov je asi 35 mil. korún určených na zabezpečenie dodávky technologickej časti 270 staníc, vrátane montážnych prác a projektových nákladov. Projekt by mal riešiť aj zrovnomernenie platieb dodávateľovi tepla Chemes, a. s. S celkovou realizáciou projektu domových odovzdávacích staníc v Humennom sa ráta v rokoch 2006 až 2008.
Autor: Gabriela CHOMOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín